Franciaország új börtönt létesít az Amazonas dzsungelének szívében, hogy a legveszélyesebb bűnözőket elszigetelve tartsák. Ez a lépés a bűnözés elleni küzdelem részeként született, és célja, hogy a trópusi erdő mélyén, távol a civilizációtól, biztosítsa a

Franciaország 2028-ig egy különleges, magas biztonságú börtönt tervez építeni Francia Guyana közepén, ahol a legnagyobb veszélyt jelentő drogbárókat és radikalizálódott elítélteket fogják elhelyezni. Az új létesítmény célja, hogy teljesen elszigetelje ezeket a bűnözőket a külvilágtól, ezzel is csökkentve a bűnszervezetek működésének lehetőségét és megakadályozva, hogy újabb bűncselekményeket szervezzenek.
A francia kormány 2028-ra egy új, szigorúan őrzött börtönt tervez létrehozni a dél-amerikai Francia Guyanában, melynek célja a legnagyobb kábítószer-kereskedők és radikalizálódott elítéltek elszigetelése - számolt be róla az MTI. Az új létesítmény a Suriname-mal határos Saint-Laurent-du-Maroni város közelében fog felépülni, közvetlenül az Amazonas dzsungelének ölelésében, így kihasználva a környék stratégiai előnyeit.
Gérald Darmanin igazságügyi miniszter bejelentése szerint Franciaország harmadik szigorúan őrzött börtönét Francia Guyanában fogják megépíteni. Az új intézmény hatvan férőhellyel rendelkezik, és célja a legveszélyesebb kábítószer-kereskedők elkülönítése egy rendkívül szigorú börtönrendszer keretein belül. A tárca információi alapján a férőhelyek közül tizenötöt kifejezetten radikalizálódott, iszlamista elítéltek számára tartanak fenn.
A választott helyszín nem véletlen: Saint-Laurent-du-Maroni története szorosan összefonódik a büntetőtelepek világával, hiszen már a XIX. században is a fogvatartottak beérkezési pontjaként funkcionált. Manapság viszont a kábítószer-csempészet egyik legkritikusabb csomópontjává vált. A szomszédos Suriname-ból naponta érkeznek drogfutárok, akik mindent megtesznek azért, hogy Párizsba juthassanak – sokszor kokainnal teli csomagokkal vagy éppen a testükbe rejtve.
A több mint 400 millió eurós beruházással épülő, mintegy 500 férőhelyes létesítményből 60-at a szigorúan őrzött szárnyban alakítanak ki. A börtön célja, hogy a legnagyobb bűnszervezetek vezetőit végleg elszakítsák hálózataiktól - fizikailag és kommunikációs szinten egyaránt.
Gérald Darmanin hangsúlyozta, hogy a projekt szorosan kapcsolódik a kábítószer-kereskedelem elleni nemzeti stratégiához. E stratégián belül bejelentette, hogy a nyár végéig a legnagyobb drogbárókat külön zárkákba helyezik, ezzel is megakadályozva, hogy a börtönből irányítsák tevékenységeiket.
Az engedélyezés még folyamatban van, de a francia hatóságok eltökéltek: a dzsungel mélyén, a világ egyik legeldugottabb pontján készülő börtön a jövő egyik legkeményebb büntetés-végrehajtási intézményévé válhat.