A debreceni akkumulátorgyár tulajdonosa most már az amerikai feketelistán találja magát.

A CATL-t olyan vádakkal illetik, miszerint kapcsolatban áll a kínai hadsereggel. A vállalat azonban határozottan cáfolja ezeket az állításokat, és hangsúlyozza, hogy félreértésről van szó.
A debreceni akkumulátorgyár építésén dolgozó CATL is felkerült az Egyesült Államok védelmi minisztériumának gyanúsított cégeket tartalmazó listájára. Ezen a listán azok a vállalatok szerepelnek, akiket azzal vádolnak, hogy együttműködnek a kínai hadsereggel – ezt a Portfolio vette észre. A CATL határozottan visszautasította ezt a kategorizálást, hangsúlyozva, hogy "nem folytat semmilyen olyan tevékenységet, amely katonai célokat szolgálna".
Amikor egy vállalat felkerül a most már 134 céget számláló listára, az nem jelenti automatikusan súlyos büntetések bevezetését. Csak azok a szervezetek nem folytathatnak üzletet velük, amelyek kapcsolatban állnak a Pentagonnal. Ugyanakkor ez minden amerikai, illetve a Kínától távolságot tartó vállalat számára egy figyelmeztető jelzésként szolgál.
A legtöbb olyan vállalatot, amely korábban szerepelt a nyilvántartásban, idővel export- és egyéb korlátozásokkal sújtották.
A CATL magyarországi gyára 2024 szeptemberében már elindította a modulgyártást, és az idei év elején várhatóan a második gyártósor is üzembe áll. A tervek szerint nyárra már ezer ember munkájára számítanak a létesítményben. Friss számítások szerint a Magyar Nemzeti Bank megállapította, hogy a CATL és a BMW debreceni, valamint a BYD szegedi gyárának 2025-re tervezett elindítása összesen 0,6 százalékponttal növelheti az idei magyar GDP-t.