A kecskeméti tudásváros építkezése hirtelen leállt, mivel az MNB által irányított cég jelentős összegeket vesztett el a tőzsdén.


Nincs új kampusz és új városrész - jelenleg így fest a kecskeméti fejlesztés, melyre az állam 144 milliárd forintot biztosított.

A kecskeméti Neumann János Egyetem 2020-2021 folyamán összesen 144 milliárd forintnyi támogatást kapott az államtól, amelyet egy új campus és a tudásváros nevű városrész kialakítására fordítottak. A Telex legfrissebb hírei szerint azonban a campus építkezése mostanra leállt, míg a tudásváros projektje csupán a tervek bemutatásáig jutott el. A probléma gyökere abban rejlik, hogy a Magyar Nemzeti Bank alapítványának cége a kapott pénzt olyan részvényekbe fektette, amelyek értéke azóta drámai mértékben, körülbelül a felére csökkent.

Vagyis most a pénz egy része elvesztette az értékét, ami pedig megmaradt, azt a fizetésképtelenség határára került vállalatból kellene kivenni.

A HVG alapos elemzése alapján a Pallas Athéné Domus Meriti alapítvány által kezelt Optima Zrt. 127 milliárd forintot vont el az egyetem vagyonkezelő alapítványának kereteiből, amely összeg az államtól származik és az egyetem vagyonkezelésére lett szánva. Az Optima Zrt. ezt az összeget tőzsdei vállalatokba fektette, jelentős részesedést képviselve a külföldi tőkepiacokon, és az összeg döntő többségét az ingatlanpiacra irányította.

Amikor eljött volna az ideje annak, hogy a vagyonkezelő visszaadja az elvileg befektetésekkel megforgatott pénzt az egyetemnek, akkor készpénz helyett más törlesztési módokat ajánlott fel, például épületeket vagy a Metropolitan Egyetemet birtokló vagyonkezelőjét, a legutóbbi ajánlat pedig már arról szólt a Telex cikke szerint, hogy 18 milliárd forint készpénz mellett a lengyel cégben lévő 20 százalékos tulajdonrészt adnák. Amivel az értékvesztés mellett az a gond, hogy a részvényekből nehezebb egy építkezést finanszírozni, hiszen azokat előbb pénzzé kellene tenni.

Related posts