Ezzel az ehető fajtával könnyen összetéveszthető a Zalaegerszegen előforduló tömeges mérgezés okozója.

Nagy döggomba mérgezés okozta a tömeges megbetegedést egy zalaegerszegi étterem vendégeinél a múlt héten, közölte a vármegyei kormányhivatal a zaol.hu megkeresésére hétfőn.
A nagy döggomba, amelyet a Fortissima Fungus weboldalán is megemlítenek, mérgező gombafajta, melynek fogyasztása komoly gyomor- és bélproblémákat idézhet elő. A szakértők figyelmeztetnek, hogy a gomba elfogyasztása után körülbelül fél-két órával hányás, hasmenés, fejfájás és enyhébb idegrendszeri zavarok jelentkezhetnek. Érdemes tehát óvatosnak lenni a természet ezen különös képviselőjének közelébe kerülve!
Ez a gomba fehér színével és 5-20 cm közötti átmérőjével könnyen észlelhető. Fiatal korban a szélei begöngyöltek, később pedig szépen kiterülnek, közepén pedig egy tompa, púpos forma figyelhető meg. A kalapbőre krémszínű vagy hófehér, selymes fényű, ami különleges megjelenést kölcsönöz neki. A gomba húsa szintén fehér, de a kalap húsának vastagsága viszonylag vékony, így a gomba könnyedséget sugall.
Mivel a nagy döggomba fogyasztása kifejezetten elkerülendő, felmerül a kérdés, hogy vajon milyen okból keverhették össze a termesztők e gombát más, ehető fajtákkal.
A májusi pereszke, amely az ehető gombák közé tartozik, valóban figyelemre méltó. Az alábbi képen látható gomba fiatalon sárgás lemezekkel büszkélkedik, amelyek idővel rózsaszínűvé változnak. Érdemes megjegyezni, hogy a nagy döggomba húsa a kalapban viszonylag vékony, ami megkülönbözteti őt más fajtáktól.
A májusi pereszke egy izgalmas gombafajta, amely nyár elején a természetben gyakran összetéveszthető néhány mérgező fajtával, leggyakrabban a nagy döggombával. Érdemes megemlíteni, hogy íze valóban kellemes, hiszen kitűnő ehető gombaként tartják számon. A kerti csiperkéhez hasonlóan sokféle gombás ételhez felhasználható: remek választás levesekhez, pörköltekhez vagy más fogásokhoz. Azonban érdemes elkerülni a rántott változatát, mivel az így elkészítve nem nyújt élvezetes élményt.
A kérdés, hogy valóban összetévesztette-e valaki a két gombát, vagy esetleg másfajta emberi hiba húzódik meg a háttérben, még mindig tisztázatlan. A válaszokat a hatósági nyomozás fogja feltárni a jövőben.
Magyarországon idén rendkívül magasra rúgott a gombamérgezések száma, ami aggasztó jelenség. Ugyanakkor jó hír, hogy a kutatók úgy tűnik, felfedezték a gyilkos galóca mérgének lehetséges ellenszerét.
Mindeközben a 2025-ös év gombája az erdő csirkéje lesz, erről itt írtunk korábban.