A pszichológusok nézőpontja szerint, ha állandóan rendetlenség veszi körül az életedet, az mélyebb összefüggéseket is rejt. A környezeted rendezetlensége sokszor a belső világod tükörképe, és jelezheti a stressz, a szorongás vagy a kontrollvesztés érzését

Ha nehezen, vagy csupán rövid időre tudod fenntartani a rendet körülötted, ezzel egy üzenetet küldesz a külvilág felé. A pszichológus részletesen kifejti, hogy mit is jelent ez valójában!
Az otthonodban uralkodó kaotikus állapot nagyon gyakran az érzelmi világod kivetülése, a jó hír azonban az, hogy egy alapos selejtezés és rendrakás a lelki folyamatokra is kedvezően hathat, vagyis nemcsak a környezetedet varázsolhatod vele otthonosabbá és átláthatóbbá, hanem a belső harmóniádért is sokat tehetsz!
Az otthonodban időnként fellépő káosz nem jelenti azt, hogy baj lenne. Az élet hektikus ritmusában néha elkerülhetetlen, hogy a dolgok kicsit felboruljanak. Azonban, ha a rendetlenség állandósulni kezd, és úgy érzed, hogy már nem tudod kontrollálni a helyzetet, akkor érdemes komolyabban átértékelni a teendőidet és tenni a rend érdekében.
Ismerős a szituáció? A lakásod tele van olyan tárgyakkal, amelyek már régóta csak foglalják a helyet: régi újságok, poros díszek és évek óta nem hordott ruhák halmozódnak körülötted. Mindez bármikor szembesíthet a rendetlenség valóságával, és bár a felismerés már egy lépés a megoldás felé, néha mégis úgy érezheted, hogy sem mentálisan, sem fizikailag nem vagy felkészülve arra, hogy nekiállj a káosz felszámolásának. Ez a helyzet sokak számára ismerős, különösen azoknak, akiknek nehezen megy a rend fenntartása.
Dr. Ana Maria Sepe, az olasz pszichoanalízis szakértője egy nemrégiben megjelent írásában hangsúlyozta, hogy az otthonunk kulcsszerepet játszik életünk védelmi mechanizmusában, hiszen ideális körülmények között itt találunk menedéket és biztonságot. Érdekes módon az otthonunk külseje és a bennünket körülvevő érzelmi világunk között szoros kapcsolat áll fenn, hiszen ez az a tér, ahol a legnagyobb mértékben tudjuk kifejezni önmagunkat.
"A pszichoanalízis szerint a rendetlenségre való hajlam sokszor jár együtt döntésképtelenséggel és a felelősségvállalás gyakori hárításával. Nem ritka, hogy az illető sok dolgot félbehagy és halogat, mind a munkában, mind a magánéletben, valamint a rendrakást illetően is. Azok, akik körül tartós a felfordulás, nem szeretik nagy fába vágni a fejszéjüket, a fontosabb történéseket jobb szeretik a háttérből, csendes megfigyelőként szemlélni, ahelyett, hogy a részesei lennének" - foglalta össze Dr. Sepe.
A szakértő hangsúlyozta, hogy a sokak otthonában tapasztalható káosz valójában egyfajta elkerülő mechanizmusként működik. Ez a tudatalatti védekezési stratégia lehetővé teszi az érintettek számára, hogy megóvják magukat a potenciálisan rossz döntések következményeitől, amelyek akár súlyos és visszafordíthatatlan hatásokkal is járhatnak.
- osztotta meg gondolatait az olasz szakértő.
A New York Times által közzétett kutatás szerint egy "enyhén rendezetlen környezet" képes felszabadítani az elmét a túlzottan merev szokások és korlátok alól. Ennek eredményeként a gondolkodás szabadabbá válik, lehetővé téve, hogy új és izgalmas ötletek szülessenek.