A Parkinson-kór első tünetei sokféle formában megnyilvánulhatnak, és nem csupán a kézremegés hívja fel rájuk a figyelmet.


Minden Gmail-felhasználó képernyőjén meg fog jelenni ez a kód: ez vele a teendő

A Parkinson-kór egyik legjellemzőbb tünete a kézremegés, amely kezdetben általában csak az egyik oldalon jelentkezik. E mellett előfordulhat, hogy a láb és az áll is remegni kezd.

Fontos megjegyezni, hogy a kézremegés mögött nem mindig a Parkinson-kór áll, és ennek pontos okát csak alapos orvosi vizsgálat során lehet feltárni. Dr. Füzesséry Judit, a Neurológiai Központ szakértő neurológusa osztotta meg gondolatait ezzel a kérdéssel kapcsolatban.

A Parkinson-kór napjainkban a második leggyakoribb degeneratív idegrendszeri betegség a világon. Ahhoz, hogy jobban megértsük a kialakulását, érdemes emlékeztetni magunkat arra, hogy a mozgás irányításáért az agyban található idegsejtek felelősek. Ezek az idegsejtek ingerületátvivő anyagokkal lépnek kapcsolatba egymással, így kommunikálva továbbítják az üzeneteket a test különböző részeire.

Egészséges embereknél a mozgásért felelős rendszer zökkenőmentesen működik, ám a Parkinson-kórral élők esetében jelentős mértékben csökken a dopamin, az alapvető ingerületátvivő anyag termelése. Ez a folyamat részben a korral jár, de a Parkinson-betegeknél sokkal gyorsabb ütemben következik be, ami komoly kihívásokat jelent a mindennapi mozgás és koordináció szempontjából.

A Parkinson-kór kapcsán sokak emlékezetében élénken él Michael J. Fox neve, a Vissza a jövőbe film híres sztárja, aki nyíltan vállalta betegségét. Nyilvános megjelenései során gyakran észlelhettük a kézremegését, amely a kór egyik legismertebb tünete. Érdekes, hogy ezt a jelenséget már 1817-ben dokumentálta egy sebész, aki akkoriban a "reszkető bénulás" néven hivatkozott a betegségre. A Parkinson-kór okozta kézremegés különlegessége, hogy nyugalmi állapotban jelentkezik, és ha a beteg megpróbálja megmozdítani a kezét, a remegés 10-15 másodpercre elcsendesedik. Ahogy a betegség előrehalad, a tremor erősödhet, és mindkét oldalon tapasztalhatóvá válhat.

Természetesen vannak további tünetek is, amelyek jellemzik a Parkinson-kórt. Megfigyelhető például a járás lassulása, csoszogó jellege, és ugyancsak meglassul minden más mozdulat is. Az egyensúlyérzék gyengül, ezért gyakoribbá válhatnak az elesések, a merev izmok miatt pedig megváltozik a testtartás is.

Az alvászavarok megjelenése, a vérnyomás ingadozása és a székrekedés gyakori tünetekké válhatnak. Emellett a szaglás gyengülése, a kézírás változása, valamint a hangerő és a hangminőség módosulása is észlelhető. Még a pislogás is lelassulhat, és mivel az érzelmek kifejezése az arcizmok mozgékonyságától függ, a merevebb arckifejezés miatt a betegek érdektelenné tűnhetnek.

- A Parkinson-kór valóban mély hatással van az érzelmi állapotokra és a hangulatra, ami a csökkent dopaminszint következménye. Ennek következtében a betegek körében gyakran előfordul szorongás és depresszió, valamint a gondolkodási képességek és a szellemi teljesítmény csökkenése - emeli ki Füzesséry doktornő.

A korai észlelés jelentősen növeli a lehetőségeinket.

Minél korábban sikerül azonosítani a Parkinson-kórt, annál nagyobb eséllyel javíthatunk a betegek életminőségén és kilátásaikon. A diagnózis felállítása azonban gyakran kihívást jelent, mivel a kézremegés számos más betegség jele is lehet. A neurológiai rendellenességek között például ott van az esszenciális tremor, amelynek elnevezése is arra utal, hogy az okait még nem sikerült teljes mértékben feltárni.

Egy finom hullámú, a feszültséggel, a stresszel szoros kapcsolatot mutató kéz- és fejremegésről van szó, amely akaratlagosan befolyásolható. Ha egy ilyen beteget arra kérünk, hogy végezzen el valamit, akkor megszűnik a remegés. Ez a jelenség már fiatalabb korban is előfordul, a terápiája pedig teljesen más, mint a Parkinson-kóré. Ugyancsak okozhat kézremegést többek közt az alkoholmegvonás, a májcirrózis, a cukorbetegek hirtelen vércukoresése (bár ilyenkor inkább az egész test remeg) és más okok is. Idős korban sem feltétlenül Parkinson-kóros az a beteg, akinek remeg a keze, hiszen úgynevezett érelmeszesedés okozta agypusztulás is járhat ilyen tünettel - sorolja dr. Füzesséry Judit, a Neurológiai Központ neurológusa.

- Ha azonban mégis Parkinson-kór diagnosztizálható, a gyógyszeres kezelés célja a dopamin pótlása, és bizonyos esetekben szóba jöhet a műtéti megoldás is. Ennek során behelyeznek egy olyan tulajdonképpeni pacemakert az agy megfelelő helyére, ami elektromosan viszi tovább az ingerületet a hiányzó dopamin helyett. A legfontosabb tehát, hogy már az első gyanús tünetekkel, akár a kézremegéssel, akár mással fel kell keresni az orvost, hiszen a kezelés elérhető, a tünetek nagyon sokáig visszaszoríthatók.

Related posts