Ez a kijelentés alapjaiban formálhatja át a geopolitikai tájat: Donald Trump véleménye szerint az oroszoknak lehet joguk a Krím félszigethez.

Donald Trump a gyors ukrajnai béke előmozdítása érdekében történelmi döntést hozhat – akár a Krím félsziget orosz ellenőrzésének elismerésével is. Az amerikai elnök egy olyan megállapodás lehetőségét vizsgálja, amely radikálisan megváltoztatná a Nyugat eddigi álláspontját, és új perspektívát nyithat az orosz-ukrán konfliktus rendezésében.
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, egy új béketerv kidolgozásán fáradozik, amely várhatóan komoly engedményeket kínálhat Oroszországnak - számol be róla a Bild.
A portál információi szerint Trump és tanácsadói azt fontolgatják, hogy a jövőbeni amerikai adminisztráció hivatalosan is elismerje a 2014-ben Oroszország által elfoglalt, és nemzetközi jogot sértve annektált Krím félszigetet Oroszország részeként. Ez a gesztus akár megnyitó lépés is lehetne egy Trump által "mindenáron" kívánt tűzszünet felé.
A Kreml az utóbbi évek során egyre inkább visszahúzódott a valódi béketárgyalásoktól, míg Ukrajna, mint az orosz agresszió szenvedő alany, többször kifejezte hajlandóságát a párbeszédre. Trump stratégiája valószínűleg arra törekszik, hogy drasztikus lépésekkel mozdítsa előre a konfliktust, azonban ez az ukrán területi integritás rovására történhet.
Kijev egyelőre nem kommentálta a jelentést, de korábban többször is határozottan kijelentette: nem hajlandó lemondani sem a Krímről, sem Kelet-Ukrajna azon részeiről, amelyeket Moszkva szintén törvénytelenül bekebelezett.
A nyugati országok, beleértve az Egyesült Államokat is, határozottan elutasítják az orosz megszállás legitimálását. Ha Washington ennek ellenére változtatna a hozzáállásán, az nem csupán fokozná a geopolitikai feszültségeket, hanem alapvetően átalakítaná a Nyugat egységes véleményét az orosz-ukrán konfliktussal összefüggésben.
Amerika "mosná kezeit"
Ahogy korábban említettük, Dmitrij Medvegyev, az orosz politikai élet prominens alakja, kifejtette véleményét arról, hogy Oroszország viszonylag rövid időn belül képes lenne lezárni az ukrajnai konfliktust, amennyiben az Egyesült Államok és az Európai Unió visszavonulna a helyzetből. Medvegyev Donald Trump amerikai elnök pénteki nyilatkozatára reagált, amelyben Trump hangsúlyozta, hogy ha Oroszország vagy Ukrajna akadályozná a béketárgyalásokat, az Egyesült Államok nem kíván részt venni a folyamatban.
A orosz politikus az X-en közzétett bejegyzésében elmondta, hogy szerinte ez egy bölcs döntés lenne.
Az amerikai hivatalos személyek hangsúlyozták, hogy amennyiben nem tapasztalható előrelépés az ukrán helyzet rendezésében, az Egyesült Államok “tovább lép” a kérdés kezelésében. Ez egy átgondolt lépés. Európának is hasonló irányba kellene haladnia – így talán Oroszország hatékonyabban fellépne a helyzet normalizálása érdekében.
- írta Medvegyev angol nyelvű posztjában.
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke pénteken a Fehér Ház Ovális Irodájában tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy ha Oroszország vagy Ukrajna akadályozná a béketárgyalások folyamatát, az Egyesült Államok visszalépne a részvételtől.
Az Egyesült Államok elnökének szavai azután hangoztak el, hogy Marco Rubio amerikai külügyminiszter Párizsban úgy fogalmazott: "néhány napon belül ki kell derítenünk, a békemegállapodás megvalósítható-e rövid távon". "Ha nem, akkor azt hiszem, tovább kell lépnünk" - jelentette ki, megjegyezve, hogy abban az esetben "más prioritásokra kell összpontosítani". Donald Trump pénteken azt mondta, hogy mivel a háborúban emberek halnak meg, ezért azt "ideális esetben meg kell állítanunk".
Ha bármilyen okból kifolyólag az egyik fél rendkívül megnehezíti a helyzetet, akkor csak annyit mondunk: ti bolondok vagytok, szörnyű emberek, és egyszerűen inkább távol maradunk.
- fogalmazott Donald Trump a Fehér Ház Ovális Irodájában.