Az Európai Tanács legújabb zárónyilatkozata az ukrajnai háborúval kapcsolatban kifejezi a kontinens egységes álláspontját és elkötelezettségét a béke és stabilitás mellett. A nyilatkozat hangsúlyozza, hogy a konfliktus megoldása érdekében sürgős lépések s


Európának a védelmi befektetések fokozásával önállóbbá és felelősségteljesebbé kell válnia saját védelme terén - jelentette ki az Európai Tanács elnöke Brüsszelben, az Ukrajnáról szóló egynapos rendkívüli csúcstalálkozót követően csütörtökön.

António Costa az uniós csúcsot követő sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a tagállami vezetők egyöntetűen elkötelezték magukat az unió védelmi felkészültségének megerősítése mellett. Céljuk, hogy csökkentsék a stratégiai függőségeket, orvosolják a meglévő képességbeli hiányosságokat, és egyúttal megerősítsék az uniós szintű védelmi, technológiai és ipari alapokat.

A célja többek között az, hogy az Európai Unió hatékonyan és gyorsan biztosítani tudja a szükséges felszereléseket Ukrajna számára - tájékoztatta a sajtót az MTI szerint az Európai Tanács elnöke, aki a tagállamok vezetőit képviseli.

Az európai védelem témájában kiemelte, hogy Európának sürgősen szüksége van arra, hogy fokozottabb felkészültséget mutasson a jövőbeli kihívásokra és fenyegetésekre. A kontinensnek önállóan kell fellépnie és hatékonyan kezelnie a felmerülő veszélyeket.

A csúcstalálkozó zárónyilatkozatában a vezetők hangsúlyozták, hogy az EU szárazföldi, légi és tengeri határainak védelme kulcsfontosságú Európa biztonságának megőrzésében. Kiemelték, hogy ez különösen érvényes az EU keleti határaira, figyelembe véve az Oroszország és Fehéroroszország által támasztott fenyegetéseket.

Costa tájékoztatása szerint a tagállamok számára elengedhetetlen, hogy növeljék védelmi költségvetésüket, hogy erősíthessék Európa védelmi kapacitásait.

Mivel Oroszország Ukrajna ellen folytatott háborúja és annak következményei komoly fenyegetést jelentenek Európa és a világ biztonságára, az Európai Unió sürgősen elindítja a szükséges pénzügyi források mobilizálását, hogy megerősítse saját védelmét és polgárai biztonságát – olvasható a zárónyilatkozatban.

Az Európai Tanács hivatalos értesítése alapján...

Az uniós csúcs során Ukrajnával kapcsolatos zárónyilatkozatot 26 állam- és kormányfő támogatta. Mint korábban említettük, ebben a kontextusban Orbán Viktor magyar miniszterelnök volt az egyetlen, aki vétót emelt.

A dokumentumban az Európai Tanács hangsúlyozta, hogy "Oroszország Ukrajna ellen folytatott agressziós háborúja" nem csupán helyi konfliktus, hanem jelentős következményekkel jár az európai és globális biztonsági helyzetre nézve.

A tagállami vezetők hangsúlyozták, hogy a háború lezárásának kulcsa egy igazságos és tartós béke megteremtése. Kiemelték, hogy az átfogó és méltányos békefolyamat érdekében elengedhetetlen, hogy Ukrajna is részt vegyen a tárgyalásokban, hiszen Ukrajna nélkül nem lehet valódi megoldást találni. A békemegállapodásnak mindenekelőtt tiszteletben kell tartania Ukrajna függetlenségét, önállóságát és területi integritását - hangsúlyozták.

Kijelentették, hogy Európa nélkül nem lehet megkezdeni az európai biztonságot érintő tárgyalásokat. Ezen kívül hangsúlyozták, hogy Ukrajna, Európa és a globális biztonság szorosan összefonódik.

A szöveg alapján a fegyverszünet vagy tűzszünet csak az átfogó békemegállapodás keretein belül valósulhat meg. Bármilyen megállapodás esetén elengedhetetlen, hogy Ukrajna számára megbízható és erős biztonsági garanciák álljanak rendelkezésre, amelyek segítenek megakadályozni a jövőbeni orosz agressziót.

Az átfogó, igazságos és fenntartható béke megteremtése érdekében Ukrajna számára kulcsfontosságú, hogy a lehető legerősebb pozíciót foglalja el – állapították meg. Az Európai Unió elkötelezett amellett, hogy folyamatosan fokozza a politikai, pénzügyi, gazdasági, humanitárius, katonai és diplomáciai támogatást Ukrajna és népe számára. Emellett célja, hogy tovább növelje a nyomást Oroszországra, többek között újabb szankciók bevezetésével és a meglévő intézkedések szigorúbb végrehajtásával, hogy ezzel csökkentse az agresszív háború folytatásának lehetőségeit – hangsúlyozták.

Az Európai Unió bejelentette, hogy folytatja a rendszeres és megbízható pénzügyi támogatását Ukrajnának, amely 2025-re 30,6 milliárd euróra rúg. Ebből az összegből 12,5 milliárd euró az uniós Ukrajna Eszközből származik, míg a fennmaradó 18,1 milliárd euró a G7 országok által indított kezdeményezés keretében, a lefoglalt orosz vagyonból származó kamatokból tevődik össze.

Costa a sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy az Európai Unió és a nyilatkozatot támogató tagállamok vezetői elkötelezettek az ukrán fegyveres erők képzéséhez és felszereléséhez való hozzájárulás mellett. Ezen kívül hangsúlyozták, hogy céljuk az ukrán védelmi ipar fejlesztésének támogatása is, amely magában foglalja az európai védelmi iparral való szorosabb együttműködés előmozdítását.

Az Európai Tanács zárónyilatkozatában arra kérte az uniós bizottságot, Szlovákiát és Ukrajnát, hogy növeljék erőfeszítéseiket a gáztranzit kihívásainak hatékony megoldása érdekében, miközben figyelembe veszik Szlovákia által megfogalmazott aggályokat.

A figyelemre méltó csúcstalálkozót követően Orbán Viktor bejelentette, hogy kezdeményezi egy véleménynyilvánító szavazás megtartását Ukrajna európai uniós tagságáról.

Related posts