Készülj fel, mert jelentős változás várható a benzinkutakon!


A forint megerősödése, a világpiaci olajárak csökkenése és a stabil ellátás együttesen olyan kedvező árakat eredményezett a hazai kutakon, amilyenekkel hosszú hónapok óta nem találkozhattunk. Amennyiben nem lépnek fel újabb geopolitikai feszültségek, a benzin és a gázolaj ára is tartósan 600 forint alatt maradhat. "A nemzetközi olajpiac stabilizálódása és a forint dollárral szembeni erősödése jelentős változást hozott a hazai üzemanyagárakban" - hívta fel a figyelmet Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) főtitkára az Indexnek.

Az olaj világpiaci ára idén tavasszal jelentős hullámzást mutatott: április elején hordónként 65 dollár alá is benézett a Brent árfolyama, ezzel utoljára 2021-ben látott szinteket ért el. A visszaesés mögött több tényező állt: egyrészt a világgazdasági növekedés lassulásával kapcsolatos aggodalmak, másrészt az OPEC+ május-júniusi termelésnövelési tervei. Júniusra viszont ismét drágult a nyersolaj: a közel-keleti konfliktusok erősödésével újra 70-75 dollár közé emelkedett a Brent ára. A piaci volatilitás megnőtt,

A világkereskedelem területén tapasztalható vámbejelentések, különösen az Egyesült Államok által elindított vámháború következtében, egyre többen előrejelzik a globális kereslet csökkenését. Ez a jelenség különösen érinti a szállításhoz szükséges kőolajtermékeket, mivel a hajózási és légi fuvarozási szektor üzemanyagigénye várhatóan visszaesik, ami nyomást gyakorol az olajárakra. Mindeközben az OPEC+ termelésnövelése garantálja, hogy a piac elegendő kínálattal rendelkezzen.

Mindezek tükrében világosan látható, hogy a piacon jelenleg nincs okunk aggodalomra az ellátási zavarok miatt; sőt, inkább egy túlkínálati helyzetet tapasztalunk. Érdemes megemlíteni, hogy a Magyar Nemzeti Bank korábban hangsúlyozta: a geopolitikai feszültségek olajárakra gyakorolt hatása általában nem tartós jelenség. Az elmúlt 50 év olajpiaci krízisei közül csupán három alkalom (1973, 1979, 2011) során maradtak tartósan magasak az árak. A többi esetben az árak mindössze egy éven belül visszaálltak a konfliktus előtti szintre.

Mielőtt részletesen elemeznénk a várható hazai üzemanyagpiaci árakat, fontos megjegyezni, hogy a forint az utóbbi hónapok során jelentős erősödést mutatott mind a dollárral, mind az euróval szemben. Mivel az olaj világpiaci ára dollárban van megadva, a forint értékének növekedése közvetlenül hozzájárul az üzemanyag importköltségeinek csökkenéséhez. Ez a kettős hatás – az olajárak csökkenése és a forint erősödése – már érezhető a hazai kutakon is.

"A nemzetközi olajpiac stabilizálódása és a forint dollárral szembeni erősödése kedvező változásokat hozott a hazai üzemanyagárak terén. Július elején már jól megfigyelhető, hogy a benzin és a gázolaj ára is csökkenésnek indult, sőt, néhány kutaknál a 600 forintos pszichológiai határ alá is benéztek az árak" - tájékoztatta az Indexet Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) főtitkára.

A főtitkár szerint ez egyértelműen annak a jele, hogy a piacok beárazták a közel-keleti geopolitikai helyzet átmeneti stabilitását - vagyis jelenleg nem számítanak a Hormuzi-szoros lezárására vagy az izraeli-iráni konfliktus újbóli kiéleződésére. Ez a megnyugvás visszacsorgott az árakba is.

Mindez a hazai gazdaság szempontjából kedvező fejleményeket hoz, hiszen a forint az utóbbi hetekben jelentős erősödést mutatott a dollárral és az euróval szemben. Ennek következtében az importált energiahordozók ára is mérséklődik. A benzin és a gázolaj árának csökkenése már a kiskereskedelmi kutakon is tapasztalható. A hét közepén újabb árcsökkentésekről érkezhetnek bejelentések a nagykereskedők részéről:

Gárd Ottó megfigyelése szerint a gázolaj ára különösen drámai módon változott az orosz szankciók bevezetése óta, mivel ez a termék sokkal inkább érzékeny a piaci ingadozásokra. Jelenleg azonban egy enyhe árcsökkenés tapasztalható, amely a nemzetközi finomítói és szállítási költségek stabilizálódásának eredményeként következett be.

A piac bőségesen el van látva kőolajjal, miközben a kereslet oldalán egyre inkább megfigyelhető a visszafogottság. A globális kereskedelemben megfigyelhető lassulás, amelyet az Egyesült Államok által kezdeményezett vámháború is felerősített, drasztikusan csökkentette az áruszállítás iránti keresletet. Ez a jelenség különösen a tengeri és légi közlekedést érinti, amelyek üzemanyag-felhasználása nagymértékben függ a kőolajtól.

A nyári hónapokban, ha a geopolitikai helyzet stabil marad, valószínűleg nem tapasztalunk jelentős áremelkedést. Sőt, amennyiben a jelenlegi trendek továbbra is érvényben maradnak, a hazai üzemanyagok árai tartósan 600 forint alatt alakulhatnak. A nyár második felében viszont, figyelembe véve a szokásos szezonális ingadozásokat, elképzelhető, hogy a benzin ára ismét meghaladja a gázolajét, hasonlóan ahhoz, amit a korábbi években is megfigyelhettünk.

Fontos megjegyezni, hogy a régiós finomítókban nincs jelentős karbantartási leállás, csak kisebb, előre tervezett munkák zajlanak, így kínálati oldalról sem várható fennakadás. Mindez tovább erősíti azt a forgatókönyvet, hogy a következő hetekben továbbra is kedvező üzemanyagpiaci viszonyokkal számolhatnak a magyar autósok.

A szezonális trendek következtében elképzelhető, hogy augusztus végére a benzin ára ismét a dízel fölé kerekedik, akárcsak májusban. Ez a jelenség természetes, hiszen a nyári utazási időszakhoz kapcsolódik. Amennyiben azonban a közel-keleti feszültségek nem fokozódnak, és elkerüljük az újabb vámháborús eseményeket, úgy a jelenlegi, stabil piac megmaradhat. Ez nem csupán a fogyasztók számára kedvezőbb üzemanyagárakat jelent, hanem az inflációs helyzetre is pozitív hatással bír.

Related posts