Kimerültek a kritikák a magyar ipar teljesítményét illetően, február hónapban is jelentős visszaesést tapasztaltunk.


Legnagyobb mértékben az akkumulátorgyártás esett vissza, 24 százalékkal marad el 2024-től, de az autóipar is gyengélkedik. Minden ágazat visszaesést szenvedett el, a megrendelések zuhanása miatt a kilátások se fényesek.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) megerősítette a múlt héten közzétett előrejelzését a februári ipari termelés volumének alakulásáról. Az adatok szerint 2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7 százalékkal csökkent az előző év hasonló időszakához képest. A feldolgozóipar minden szegmensében tapasztalható volt a termelés visszaesése, különösen a villamos berendezések gyártásában, ahol a legnagyobb mértékű csökkenést regisztrálták. A szezonális és munkanapokkal kiigazított statisztikák szerint az ipari kibocsátás 1,3 százalékkal alacsonyabb volt a 2025. január havi értékhez viszonyítva.

Az ipari export volumene 5,5 százalékkal csökkent az előző évhez képest. A feldolgozóipari exportértékesítés jelentős részét kitevő járműgyártás kivitele 9,4 százalékkal esett vissza, míg a 13 százalékos részesedéssel bíró számítógép-, elektronikai és optikai termékek gyártása 0,3 százalékos növekedést mutatott.

Az ipar belföldi értékesítése 2, a feldolgozóiparé 8,8 százalékkal kevesebb volt az előző év azonos hónapjához viszonyítva.

Az ipari szektorban a feldolgozóipar, amely a teljes ipari tevékenység 95%-át képviseli, 9,5%-os csökkenést mutatott a termelésében. Ezzel szemben a bányászat, amely viszonylag alacsony részesedéssel bír, 4,4%-kal esett vissza. Az energiaipar viszont, amely magában foglalja a villamosenergia-, gáz- és gőzellátást, valamint a légkondicionálást, figyelemre méltó 12,3%-os növekedést ért el a termelésében.

A feldolgozóipar legjelentősebb ágazataként ismert járműgyártás volumene az előző év azonos hónapjához képest 10,4%-kal csökkent, ami a teljes ipari termelés 28%-át teszi ki. A közúti gépjárművek gyártása 14,1%-os visszaesést mutatott, míg a közúti jármű alkatrészek előállítása 8,3%-kal csökkent.

A feldolgozóipar termelésének 10%-át képviselő számítógéphez, elektronikai és optikai termékek gyártása az alágak közül a legkisebb mértékben, mindössze 0,6%-kal csökkent. A két legnagyobb alágazatot vizsgálva megfigyelhető, hogy az elektronikai alkatrészek és áramköri kártyák gyártása 6,3%-os visszaesést mutat, míg a számítógépek és perifériás egységek előállítása 1,0%-kal növekedett.

A feldolgozóipar villamos berendezéseinek, különösen az akkumulátorok gyártásának súlya 8,9 százalékra tehető, és ez a szegmens a legnagyobb csökkenést mutatta, hiszen 24 százalékkal maradt el a tavalyi adatoktól. Különösen a legnagyobb súlyú két alágazat teljesítménye volt gyenge: az akkumulátorok és szárazelemek gyártása 37 százalékos visszaesést könyvelhetett el, míg a villamos motorok, áramfejlesztők, -elosztók és -szabályozók előállítása 17,1 százalékkal csökkent.

A feldolgozóipar szegmensein belül az élelmiszer-, ital- és dohánytermékek gyártása 12 százalékos részesedéssel bír, ám az elmúlt év azonos hónapjához viszonyítva 5,8 százalékos csökkenést mutatott. Ez a visszaesés a hazai és a külpiaci értékesítések egyaránt gyengélkedésének következménye.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 26 százalékkal visszaesett 2024 februárjához mérten. Az új belföldi rendelések 9,8, az új exportrendelések 28 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány február végén 9,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

Related posts