Egyre inkább úgy tűnik, hogy létezés nyomaira bukkantunk ezen a távoli égitesten. | 24.hu

A Cambridge-i Egyetem kutatócsoportja a K2-18b nevű bolygó légkörét tanulmányozva olyan molekulák jeleire bukkant, amelyeket a Földön kizárólag egyszerű élőlények termelnek - írja a BBC. Ez már a második alkalom, hogy a NASA James Webb űrteleszkópja élet nyomaira utaló vegyületeket észlelt a 124 fényévre lévő égitest légkörében.
Nikku Madhusudhan professzor, a kutatás vezetője kifejezte bizakodását, hogy a közeljövőben, akár egy-két éven belül, véglegesen megerősíthetik az élet jeleit. A cambridge-i kutatócsoport felfedezte, hogy a bolygó légkörében két, az élet szempontjából fontos molekula közül legalább az egyik kémiai jellemzői megtalálhatók: ezek a dimetil-szulfid (DMS) és a dimetil-diszulfid (DMDS). A Földön e gázokat a tengeri fitoplanktonok és a baktériumok állítják elő.
A professzort mélyen meglepte, hogy egyetlen megfigyelési időszak alatt ilyen óriási mennyiségű gázt sikerült azonosítaniuk. Az általunk kalkulált érték a légkörben több ezerszerese annak, ami a Földön fellelhető, így ha valóban létezik kapcsolat az élettel, akkor erről a bolygóról bátran kijelenthetjük, hogy "szinte vibrál az élettől." Hozzátette:
Ha megerősítjük, hogy van élet a K2-18b-n, akkor azt is kijelenthetjük, hogy az élet nagyon gyakori a galaxisban.
A kutatócsoport ugyanakkor elismerte, egyelőre nagyon sok a "ha" és "de" ebben a szakaszban. Ez az észlelés ugyanis nem felel meg annak a tudományos standardnak, amely egy felfedezés bejelentéséhez szükséges. Ahhoz, hogy biztosak lehessenek az eredményekben, 99,99999 százalékos biztonsággal kell kizárniuk, hogy nem véletlen jelenségről van szó -- ezt nevezik "öt szigmás" eredménynek.
A legújabb eredmények mindössze három szigmásak, ami 99,7 százalékos megbízhatóságot jelent. Bár ez elsőre soknak tűnhet, a tudományos közösség számára még mindig nem elegendő a hitelesítési szempontoknak való megfeleléshez. Érdemes azonban megjegyezni, hogy mindössze 18 hónappal ezelőtt csupán egy szigmás, azaz 68 százalékos eredmény született, így ez a mostani felfedezés jelentős előrelépésnek számít. Catherine Heymans professzor, az Edinburghi Egyetem csillagásza, aki nem volt a kutatás részese, hangsúlyozta, hogy még ha elérnék is az öt szigmás szintet, az sem lenne véglegesen bizonyító erejű az élet létezésére ezen a bolygón.
Még ennyi biztos tudás birtokában is felmerül a kérdés: honnan ered ez a gáz?
- A mikroorganizmusok a Föld óceánjaiban készítik ezeket - mondta. Hozzátette, hogy még a legprecízebb adatok birtokában sem állíthatjuk biztosan, hogy egy idegen világon biológiai eredetűek-e ezek a molekulák. Az Univerzumban számtalan különös esemény zajlik, és nem ismerjük a bolygók geológiai folyamatait, amelyek szintén képesek lehetnek ilyen molekulák létrehozására. Ezen a téren a cambridge-i kutatók is osztják ezt a nézetet, ezért más kutatócsoportokkal együttműködve azon dolgoznak, hogy laboratóriumi körülmények között vizsgálják meg, lehetséges-e a DMS és a DMDS előállítása élettelen módon is.
Madhusudhan professzor kifejezte, hogy hosszú és kihívásokkal teli tudományos folyamat vár rájuk, ha valóban szeretnék megválaszolni a tudomány egyik legnagyobb rejtélyét. Ennek ellenére optimistán nyilatkozott, hogy az eddigi lépések alapján jó irányba haladnak.