Egy friss kutatás eredményei szerint csodás dolgokat tapasztalhat az, aki csupán néhány percre megszakítja az internetes kapcsolatát.

Jelentősen fokozódhat a figyelem összpontosítása, ha valaki kiszakad a közösségi média folyamatos görgetéséből, és néhány hétre „leválasztja” magát az internetről a telefonján – hívja fel a figyelmet egy új kutatás.
A brain rot, avagy az agyrohadás lett 2024-ben az év szava az Oxford University Press szerint, ami a közösségi média tartalmainak korlátlan és értelmetlen fogyasztására utal. A probléma pedig valós, egyre többen emlegetik a közösségi média káros hatásait.
Az okostelefonok mára már szerves részévé váltak mindennapi életünknek, és ez a jelenség nem csupán kényelmi szempontból, hanem a mentális egészségünk szempontjából is jelentős következményekkel jár. Egy új kutatás, amelyet a Texasi Egyetem tudósai végeztek, arra utal, hogy csupán egy rövid szünet a digitális eszközöktől elegendő lehet ahhoz, hogy javulást tapasztaljunk hangulatunkban, általános jólétünkben, továbbá a figyelmünk összpontosításában is.
A konkrét adatokra vonatkozóan a résztvevők 91%-a pozitívabb állapotot tapasztalt a kéthetes közösségi média-mentes időszak után, és sokan a depressziós tüneteik mérséklődéséről is beszámoltak. Ezt a megállapítást a PNAS Nexus tudományos folyóiratban megjelent tanulmány emeli ki.
A kutatás során összesen 467, 18 és 74 év közötti résztvevőt vontak be, akik négy héten át vállalták, hogy teljesen kikapcsolják az internetet mobiltelefonjaikon. A telefonjaikat kizárólag SMS-ek küldésére és hívások lebonyolítására használták. Ennek a digitális detoxikációnak figyelemre méltó eredményei lettek: a résztvevők 71%-a javulásról számolt be mentális egészségét illetően, míg 73%-uk a közérzetük javulását tapasztalta. A BGR összegzéséből kiderül, hogy a telefonok internettől való megfosztása jelentős pozitív hatással bírt a résztvevők életére.
A kutatás egyik izgalmas felfedezése az volt, hogy a rövid távú "detox" program jelentős pozitív hatással volt a résztvevők kognitív teljesítményére. A figyelem javulása olyan mértékű volt, mintha a résztvevők tíz évet fiatalodtak volna.
Minél tovább távol tartotta magát valaki az internettől, annál inkább felfedezte a belső békéjét – sőt, sokan a közösségi média végtelen görgetését egészségesebb és kielégítőbb szokásokkal váltották fel. Persze, nem reális elvárás, hogy mindenki hirtelen lekapcsolja az internetet a telefonjáról, hiszen manapság ez a kommunikáció és a hivatalos ügyek intézésének elengedhetetlen színtere. Mégis, apróbb módosításokkal is jelentős eredményeket lehet elérni: például rövidebb szünetek beiktatásával, bizonyos közösségi platformok ideiglenes mellőzésével, vagy az értesítések szigorúbb szabályozásával.