Egy hét múlva véget ér az Ügyfélkapu működése: ne habozz, cselekedj most! | 24.hu

Először is, nézzük meg a leglényegesebb információkat:
Összefoglalva: január 16. után az ügyintézős felületeken (mint például az EESZT, eSZJA, ONYA stb.) a belépés gombra kattintva már nem találkozunk a jelenlegi Ügyfélkapu, Ügyfélkapu+ és DÁP mobilalkalmazás lehetőségeivel. Helyette csupán két opció marad: az Ügyfélkapu+ és a DÁP mobilalkalmazás. Emellett fontos megjegyezni, hogy az elektronikus személyi igazolvány, a telefonos azonosítás, valamint az arcképes azonosítás sem lesz elérhető az állam által működtetett ügyintéző webfelületekhez való belépéshez.
Fontos tudnivaló, hogy az Ügyfélkapu+ lényegében az Ügyfélkapu továbbfejlesztett változata, amelyet kétfaktoros azonosítással egészítettek ki. A felhasználónév és a jelszó változatlan marad, azonban a belépési folyamat során egy extra lépés került bevezetésre: a kétfaktoros hitelesítés. Ez azt jelenti, hogy a jelszó megadása után egy további igazolásra van szükség annak érdekében, hogy megerősítsük, valóban mi vagyunk az, akik belépni szeretnénk a rendszerbe, így védve adatainkat a lehetséges visszaélésektől.
A gyakorlatban a folyamat a következőképpen zajlik: szükség van egy hitelesítő szoftverre (nem kötelező az Ügyfélkapu+ által javasolt programok használata, de cikkünk érthetősége érdekében most ezekre összpontosítunk). Miután megadtuk a megszokott felhasználónevet és jelszót, a kiválasztott megoldásban megjelenő kód beírásával igazolhatjuk, hogy valóban mi kívánunk belépni valamelyik állami weboldalra.
2024. szeptemberében elindult a Digitális Állampolgárság Program (DÁP), amelynek fő célja, hogy egyetlen mobilalkalmazásban összegyűjtse okmányainkat, ezzel megkönnyítve az online ügyintézést. A program működéséről és az elérhető funkciókról korábban részletesen írtunk. Az applikáció már letölthető: itt az Android verzió, itt pedig az iOS változat. Ezzel az alkalmazással helyettesíthetjük a megszűnő Ügyfélkaput, valamint a megmaradó Ügyfélkapu+ felületeit, így még könnyebbé válik az állammal való kapcsolattartás.
Ez a megoldás még egyszerűbb is, mint a felhasználónév, jelszó és autentikációs kód megadása, és pont ez is lenne a lényeg, ugyanakkor a DÁP alkalmazás használatához előbb regisztrálni kell, ami jelenleg még nem egy kifejezetten egyszerű feladat.
A cikkünk publikálásának pillanatában két lehetőség van rá:
Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a DÁP alkalmazás használatához iOS 16 vagy Android 10, illetve ezeknél újabb operációs rendszer szükséges, tehát olyan régi telefonokon, amikre nem elérhetők ezen szoftverek, nem tölthető le az applikáció.
Amennyiben ezzel a problémával szembesülünk, nincs veszve minden, hiszen még mindig ott az Ügyfélkapu+ regisztráció lehetősége, ami elvégezhető okostelefon nélkül is - erről itt írtunk részletesebben.
Fontos megjegyezni, hogy ha telefont cserélünk, akkor újra szükséges regisztrálni az alkalmazásban. Ez azt jelenti, hogy ha nincs érvényes eSzemélyink, akkor sajnos ismét el kell látogatnunk egy kormányablakba ahhoz, hogy a folyamatot végrehajthassuk.