Egy éve már, hogy a hatóságok nyomoznak, de eddig semmiféle kézzelfogható eredményre nem jutottak a Covid-tesztek milliárdos üzlete körüli eltűnt cégek ügyében.


Vagy ügyesen eltitkolják, vagy valóban nem értek el semmilyen eredményt egy év leforgása alatt a rendőrség és a NAV nyomozói. Ők azok, akik a Covid-tesztek milliárdos állami megrendelését követően a fideszes kapcsolatokkal rendelkező cégek gyanús tevékenységeit vizsgálják, amelyek később rejtélyes módon eltűntek a színről.

A rendőrség és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egyelőre titokban tartja, hogy van-e már gyanúsítottja azoknak a nyomozásoknak, amelyek a Covid-világjárvány alatt zajlottak. Ezek a vizsgálatok a közbeszerzési szabályok figyelmen kívül hagyásával milliárdos állami megbízásokhoz jutott, majd gyorsan eltűnt cégeket céloznak meg.

A Nemzeti Nyomozó Iroda rendőrei és a NAV nyomozói más-más cégeket érintő ügyeken dolgoznak, de ezekben közös, hogy az állam a Fidesz korábbi politikusaihoz köthető cégektől a fertőzés kimutatására szolgáló antigén-gyorstesztet vásárolt az Állami Egészségügyi Ellátó Központon (ÁEEK) keresztül. A cégek és a szerződések:

A két cég az egészségügyi piacon ismeretlen, de fideszes hátterű vállalkozás volt, amelyek közbeszerzés nélkül jutottak a milliárdos értékű állami megbízásokhoz. Ráadásul úgy, hogy előlegként a vételár felét előre elutalta az ÁEEK, így az előleg fedezte a szállítandó mennyiség beszerzési árát, vagyis

A vállalatok a saját tőke és a kockázatvállalás terhe nélkül képesek voltak 100%-os profitmarzs mellett üzleti megállapodásokat kötni az állammal.

A Rayrai Kft. egykoron egy küzdelmes thaimasszázs vállalkozásként indult, de mindössze néhány hónap leforgása alatt sikerült átalakulnia és közel kétmilliárdos árbevételű egészségügyi nagykereskedővé válnia. Az ÁEEK-szerződés előtt nem sokkal Kupper András, a volt fideszes parlamenti képviselő került a cég élére ügyvezetőként, majd a színre lépett Tasnádi László, egykori belügyi államtitkár, aki tulajdonosként csatlakozott a vállalkozáshoz.

A Steriflow néven ismertté vált vállalat sem a 2020-as év előtt, sem az ÁEEK-val kötött szerződések után nem folytatott érdemi üzleti tevékenységet. A cég, amely 2020-ban 801 millió forintos nyereséget könyvelhetett el, az ezt követő három évben minimális árbevétellel működött, és folyamatos veszteségeket szenvedett el. Ennek következtében 2024-ben megkezdődött a végelszámolási folyamata, és azóta már törölték a cég nyilvántartásból.

A pár hónap alatt elért 795 milliós profitot a tulajdonosoknak osztalékként kifizető Rayrai/Steriflow Kft. ügyében vizsgálódó Nemzeti Nyomozó Iroda a HVG-vel közölte, hogy a hűtlen kezelés gyanújával indult "büntetőeljárás folyamatban van, a nyomozás érdekeire tekintettel arról bővebb tájékoztatást nem áll módunkban adni".

A Minerva Tanácsadó és Forgalmazó Kft. különös története a 3,15 milliárd forintos megállapodásával kezdődött, amelyet az ÁEEK-val kötött. 2023-ban elindult felszámolása végül lezárult, és a cég mára eltűnt a gazdasági térképről. A helyzet még furcsább, ha figyelembe vesszük, hogy a cég mindössze három hónappal az ÁEEK-s szerződés aláírása előtt alakult meg, és a működése alatt csupán egyetlen bevételre tett szert. Ez a tény erősen arra utal, hogy a cég mögött egy stróman állt, aki más érdekek mentén tevékenykedett.

A Minerva-ÁEEK szerződés 2020, amelyet a HVG publikált, jelentős mérföldkő a két fél közötti együttműködésben. A megállapodás célja, hogy a felek közösen dolgozzanak a tudományos és technológiai innovációk előmozdításán, valamint a fenntartható fejlődés érdekében tett lépések támogatásán. A dokumentum részletezi az együttműködés kereteit, a jövőbeni projekteket, valamint a közös célok eléréséhez szükséges forrásokat és eszközöket. Az ilyen típusú szerződések nemcsak a partnerek közötti kapcsolatokat erősítik, hanem hozzájárulnak a szélesebb közösség fejlődéséhez is.

A Minerva Kft. és az ÁEEK között létrejött szerződést Martos Dániel, az ügyvezető és egyben résztulajdonos írta alá. Martos nemcsak a cég élén áll, hanem a ferencvárosi Fidelitas és a helyi Fidesz meghatározó alakja is volt hosszú éveken keresztül. Életrajza alapján érdekesség, hogy 2004-2005-ben Szijjártó Péter parlamenti gyakornokaként tevékenykedett, majd ezt követően Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke mellett dolgozott titkárként.

Később Martos a IX. kerület vagyonkezelő cégénél a parkolási rendszer működéséért volt felelős. 2018 végén, a vezérigazgató-helyettesi pozícióját hátrahagyva, távozott, miután a 444.hu feltárta, hogy a parkolóautomatákba bedobott pénzeknek csupán egy kis része kerül a kerület költségvetésébe. Martos távozása olyan gyorsan zajlott, mint ahogyan a ferencvárosi önkormányzattól elbúcsúzott.

Olyan sebesen távozott a saját vállalkozásától, mintha csak a milliárdos állami üzlet végeztével egy láthatatlan erő húzta volna el.

Ő és üzlettársa, a szintén volt fidelitasos P. Adrienn 2021 februárjában eladta a céget egy borsodi zsákfaluban, Rakacán élő, 19 éves fiatalnak, aki aztán egyszemélyes "taggyűlésen" döntött Martosnak és P.-nek 98-98 millió forint osztalék kifizetéséről a cég egyetlen üzletének profitjából. Pár hónappal később elindult a cég felszámolása.

A cég körüli rejtélyek fokozódtak, miután Ujhelyi István, egykori EP-képviselő, és Vadai Ágnes, a DK politikusa is éles kritikát fogalmaztak meg az ÁEEK-val kötött szerződésekkel kapcsolatban, valamint a cégek stróman jellegére utalva. A történtek nyomán, egy kis aktatologatás után, a NAV végül nyomozást indított az ügyben. A HVG megkeresésére azonban a hatóság csak annyit közölt, hogy jelenleg "nincs a nyilvánosság számára hozzáférhető információ".

Related posts