Mennyire veszélyeztetik az egészségüket azok a nők, akik rendszeresen műkörmöshöz látogatnak?


A körmöshöz való látogatás manapság már szinte elengedhetetlen része sok nő szépségápolási rutinjának. Ugyanakkor a műköröm használatának is vannak árnyoldalai – különösen, ha a szakember nem a megfelelő minőségű alapanyagokat választja. Az egészségügyi kockázatok, amelyekkel a nők szembesülhetnek, komoly figyelmet érdemelnek. A Mystic Nails ügyvezetője, Gyimesi László osztotta meg velünk tapasztalatait és tanácsait a biztonságos körömápolásról.

A rendezett köröm nem csupán esztétikai kérdés, hanem a megfelelő higiénia alapvető pillére is. Sok nő számára a műköröm vagy a géllakk választása nemcsak a külső megjelenés szépítését szolgálja, hanem a mindennapi életet is megkönnyíti, hiszen ezáltal időt takarítanak meg a körömápolásra. Míg egy évtizeddel ezelőtt a műköröm luxusnak számított, mára már széles körben elérhetővé vált, és a nők egyre inkább igénylik ezeket a szolgáltatásokat. A szép körmök iránti vágy sokakat arra ösztönöz, hogy szakemberekhez forduljanak, azonban sokan talán nem is gondolnak bele, hogy a körmükön lévő termékek milyen hatással lehetnek az egészségükre. Azonban alapvetően nem kellene aggódniuk a potenciális kockázatok miatt, hiszen az uniós jogszabályok szigorúan szabályozzák a géllakkok és más alapanyagok forgalmazását. Azok a termékek, amelyek nem felelnek meg a biztonsági előírásoknak és egészségügyi kockázatot rejtenek, nem kerülhetnek forgalomba az Európai Unió területén.

Ennek alapját képezi, hogy sok olyan összetevő létezik, amelyeket az uniós bizottság az egészségre veszélyesnek minősített, ezért azokat kozmetikumokban tilos használni. Érdemes kiemelni, hogy ezen anyagokat folyamatosan ellenőrzik, elemezve, hogy akár önmagukban vagy egy másik összetevővel együttesen hatva milyen következményekkel járhatnak. A műköröm alapanyag gyártóknak tehát naprakésznek kell lenniük a betiltott összetevők kapcsán, hogy az általuk fejlesztett termékeknek ne legyen egy olyan komponense sem, amely egészségre ártalmas lehet. A szigorú szabályok ellenére viszont mégis beszivárognak ellenőrizetlen minőségű műkörömépítő anyagok az Unió területére, amelyek miatt már megkongatták a vészharangot.

Különösen figyelemfelkeltő az idei év elején napvilágot látott nemzetközi tanulmány, amely rámutatott arra, hogy a műkörömépítő termékek képesek felszívódni a körömlemezen keresztül. Ezért rendkívül fontos, hogy milyen összetevők érintkeznek a nők körmeivel. Gyimesi László, a Mystic Nails ügyvezetője, az Indexnek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a kutatás számukra világos jelzés volt. Úgy érezték, el kell mondaniuk a piacon folyó események hátterét, mivel műköröm alapanyaggyártó cégként számukra elkerülhetetlen a felelősségvállalás.

Ahogy kifejtette, amióta létezik a műköröm alapanyag, mindig kérdőjel volt, hogy ezen termékek vajon fel tudnak-e szívódni a körömlemezen keresztül vagy sem. Eddig az volt az állásfoglalás, hogy mivel a köröm egy elhalt szaruréteg, gátat szab a felszívódásnak, ám az előbb említett tanulmányban lefektették, hogy ugyan csak részben, de bizonyos összetevők mégis képesek átjutni a körömlemezen.

Gyimesi kiemelte, az Unió honlapján fellelhető a kozmetikumokra vonatkozó szabályozás, amelynek harmadik melléklete listázza, hogy melyek számítanak tiltott összetevőnek. Akár egy körömkozmetikumba is belekerülhet olyan illatanyag, ami például egy krémbe, mivel annak ellenére, hogy azt hinnénk, teljesen más komponensekből áll a kettő, vannak olyan anyagok, amelyek átfedésben vannak egymással. Mint mondta, fontos tudni, hogy ugyan a körömépítő termékek is kozmetikumként vannak szabályozásban, valójában kemikáliákról van szó.

Ha például literes kiszerelésben lennének elérhetőek, akkor már olyan anyagként kategorizálhatók, mint egy vegyipari termék. A műköröm zselé alapanyaga – amelynek aránya 50-90% között mozog – a padlógyanta, azaz az epoxi gyanta. Eredeti funkciójában nem kozmetikai célokra készült, de alternatív felhasználásként felfedezték, hogy kiválóan alkalmas műköröm készítésére. A padlógyanta H317 veszélyességi besorolással rendelkezik, ami azt jelenti, hogy allergiás bőrreakciót okozhat. Ennek ellenére a körömkozmetikumokra jelenleg nem kell feltüntetni ezt a figyelmeztetést (kivéve, ha HEMA-t tartalmaz), csupán azért, mert kozmetikai terméknek minősül. Ez a helyzet egyértelműen egy szürke zónát képez a szabályozásban.

- tette hozzá.

A cégvezető a körömépítő termékek esetleges káros összetevőinek kapcsán felhívta a figyelmet a nőket fenyegető leggyakoribb egészségügyi kockázatokra, mint például a szenzibilizáció, az irritáció és az allergiás reakciók, amelyek leginkább a kezeken jelentkeznek. Rámutatott, hogy bizonyos anyagok kifejezetten rákkeltőek, mutagének, vagy reprodukciót gátló hatásúak, így potenciálisan veszélyeztethetik a termékenységet és a magzat egészségét – és a lista folyamatosan bővül. A helyzet tovább súlyosbodott a kínai online piacterek megjelenésével, ahol bárki könnyedén, alacsony áron hozzájuthat ellenőrizetlen műkörömépítő alapanyagokhoz, amelyek áradatban érkeznek Magyarországra és az Unió területére.

"Egy kis irritációval még elboldogul az ember a középső ujján, de komoly problémát jelent, ha a műkörmös olyan anyagokat alkalmaz, amelyek nincsenek megfelelően bevizsgálva – ezek gyakran a Távol-Keletről származnak. Ki tudja, milyen összetevők rejtőznek bennük, és ez hozzájárulhat ahhoz, hogy például 15 év múlva daganatos megbetegedést diagnosztizálnak a vendégnél. Nagyon fontos, hogy erre odafigyeljünk, hiszen a szakembereknek hatalmas a felelősségük e tekintetben" – hangsúlyozta.

Gyimesi rámutatott, hogy a változásokhoz ők is aktívan hozzájárultak azzal, hogy elindították a Biztonságos Műköröm Alapanyagok kezdeményezésüket. Ennek keretében támogatják a műkörmösöket abban, hogy ellenőrizzék az általuk használt termékek biztonságosságát. Az elmondottak szerint ebben a folyamatban egy uniós adatbázis, a CPNP (Cosmetic Products Notification Portal) nyújt segítséget. Ez a portál a kozmetikai termékek bejelentésére szolgál, és minden olyan terméknél, amelyet az Európai Unió területén kívánnak forgalmazni, még a piacra lépés előtt meg kell adni a szükséges adatokat és összetevőket. Ez a lépés biztosítékot jelent arra, hogy a termékek megfelelnek az uniós jogszabályoknak, tehát nem tartalmaznak olyan anyagokat, amelyek használata tilos. Amennyiben egy termék ilyen anyagokat tartalmazna, úgy az nem kerülhet forgalomba, ez pedig szigorúan szabályozott.

Ez még csak szükséges, de nem elégséges feltétele a piacra kerülésnek, mert a termékinformációs dokumentáció elkészítése is hozzátartozik. Ebben van biztonsági jelentés, biztonsági értékelés, vagyis a termék biztonságos felhasználásával kapcsolatos tesztek, amiket minden egyes termék vagy külön szín esetében külön meg kell csinálni, de maga az a tény, hogy egy termék benne van a CPNP-rendszerben, már egy jó jel

- hangsúlyozta.

A tulajdonos hangsúlyozta, hogy nem egy nyilvános adatbázisról van szó, amiért is a műkörömgyártó cég szerepe kiemelkedő. Ők ugyanis hozzáférnek a CPNP-rendszerhez, amely lehetővé teszi számukra, hogy nyomon kövessék a regisztrált termékeket. Az általuk indított program keretein belül a műkörmösök egy egyszerű online űrlap kitöltésével kérhetik a termékek ellenőrzését, hiszen nekik kell felelősséget vállalniuk a használt anyagokért. Emellett fontos, hogy szakmai tudásukat is folyamatosan bővítsék, hiszen egy igazi szakember nemcsak az anyagok alkalmazására képes, hanem tisztában van a lehetséges kockázatokkal is. Tudnia kell, hogy csak megbízható forrásból származó alapanyagokat használjon, ami elengedhetetlen a professzionalitás fenntartásához.

Mint mondta, bár csak egy hónapja indították el a kampányukat, már rengeteg megkeresés érkezett az online űrlapokon keresztül, de még mindig nem elég. Szemléltetés gyanánt megemlítette, nemrég készítettek egy kimutatást arról, hogy a műkörmösök által beküldött termékeknek - amelyeknél kíváncsiak voltak a szabályoknak való megfelelésre - mekkora része szerepelt a CPNP-rendszerben, az arány pedig megdöbbentő. Csupán 33 százalékuk volt fellelhető az adatbázisban, a maradék 67 százalék esetében így azt sem lehet biztosan tudni, hogy egyáltalán milyen összetevőkből áll. Ez a statisztika is hűen példázza, mennyire fontos, hogy mind a körmös, mind a vendég tájékozódjon azzal kapcsolatban, hogy milyen termékek felelnek meg az előírásoknak, azaz melyek nem lesznek a későbbiekben negatív hatással az egészségre.

Related posts