Emelkedett vérnyomást okozhat, ha ilyen módszerekkel próbálsz fogyni: 5 elterjedt tévhit, ami potenciálisan veszélyes lehet.

Mérgező emberrel találkozol, ha az alábbi négy mondatot hallod tőle: „Te vagy az egyetlen, aki megérti engem”, ami jelzi, hogy manipulálni próbál. Ha azt mondja, „mindig csak a te hibád”, akkor valószínűleg elkerüli a felelősségvállalást. Az „én csak segíteni próbálok” kijelentés mögött gyakran rejtőzik a kontrolláló szándék. Végül, ha gyakran hallod tőle, hogy „senki sem szeret igazán”, akkor lehet, hogy érzelmi zsarolásra játszik.
Az elhízás mögött gyakran rejtőznek fogyókúrás tévhitek, amelyek könnyedén elhomályosíthatják a valóságot. Ezek a kijelentések lehetőséget adnak arra, hogy elviseljük a súlyfelesleget, vagy éppen hogy megkönnyítsük a lelkiismeretünket, amikor a diéta befejezése után több ételt fogyasztunk, mint korábban. Az ilyen tévhitek nemcsak a testünkre, hanem az egészségünkre is komoly kockázatot jelenthetnek, ezért érdemes alaposan körüljárni az elhízással kapcsolatos leggyakoribb félreértéseket.
Az elhízással kapcsolatosan sok félreértés és tévhit él a köztudatban. Ennek valószínűleg az az oka, hogy a fogyás folyamata az egyik legnagyobb kihívás, főleg akkor, ha hosszú ideje küzdesz a súlyfelesleggel, és eddig még nem érkeztél el a várt eredményekhez.
Ilyenkor sokan igyekeznek megfejteni a kudarc okait, próbálva rájönni, miért nem sikerül ledobni a felesleges kilókat. Gyakran a legegyszerűbb magyarázatokba kapaszkodunk, még ha azoknak a realitáshoz is csak csekély köze van. Ezek a mondatok átmenetileg megnyugtatóak lehetnek, de a mélyebb megértéshez és a valódi változáshoz nem vezetnek.
A szervezet túlzott terhelése a súlyfelesleg miatt előbb-utóbb megmutatja a következményeit: súlyos betegségekhez vezethet, még akkor is, ha közben egy illúzióval próbáltad megnyugtatni magad. Lássuk, melyek a legelterjedtebb fogyókúrás tévhitek:
"Semmi baj azzal, hogy meg vagyok hízva"
Sokan ezzel a mondattal próbálják megnyugtatni magukat, amikor a tükörbe néznek. Az önelfogadás valóban egy értékes dolog, és valószínű, hogy az egészséges fogyás is könnyebbé válik, ha nem önutálattal indítod a változást, hanem pozitív gondolatokkal töltöd meg a mindennapjaidat. Azonban az, hogy évekig többletkilókkal élsz, függetlenül attól, hogy akarod-e vagy sem, jelentős terhet ró a szervezetedre.
Az elhízás számos komoly egészségügyi probléma kockázatát növeli, beleértve a szív- és érrendszeri betegségeket, anyagcserezavarokat, depressziót és a rák különböző típusait. Éppen ezért fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül ezt a tényezőt, és ne dőljünk be a tévhiteknek. Inkább érdemes átgondolni, hogyan érhetjük el a súlycsökkenést egészséges módon, ha túlsúlyosak vagyunk. A fokozatos és tudatos megközelítés segíthet abban, hogy tartós eredményeket érjünk el, miközben javítjuk életminőségünket is.
"Ha nem iszom, akkor fogyok"
Aki nem biztosítja a szervezetének a megfelelő mennyiségű folyadékot, az könnyen a dehidratáltság kellemetlen problémájával szembesülhet, ami komoly következményekkel járhat, például a vérnyomás emelkedésével. Fontos megérteni, hogy a folyadékfogyasztás közvetlen hatással van a testsúlyra, amit a mérleg mutat, de a nem megfelelő hidratáltság akár az egészségedre is kockázatosan hatással lehet. A víz elengedhetetlen a test minden élettani folyamatához, ezért nem meglepő, hogy a szakértők napi 2-2,5 liter tiszta víz fogyasztását javasolják.
"A fehérjepor fogyaszt"
A fehérjepor önmagában nem elegendő a fogyáshoz, hiszen ez a táplálékkiegészítő bizony kalóriát is tartalmaz. A fehérje bevitele valóban kulcsfontosságú a súlycsökkentés során, de aki kizárólag fehérjeporokra építi az étrendjét, az valószínűleg nem ismeri fel, hogy a szervezetnek sokféle tápanyagra van szüksége ahhoz, hogy egészségesen működjön. A fehérjepor-alapú diéta egy szélsőséges megközelítés, amivel akár lehet fogyni, de felmerül a kérdés: mennyire tartós ez a fogyás, és milyen hiányállapotokat idézhet elő a szervezetben?
"Szinte semmit sem fogyasztok, mégis folyamatosan gyarapodik a súlyom."
Ez a kijelentés sokak ajkán elhangzik, ám valószínű, hogy azok, akik ezt ismételgetik, sosem használtak kalóriaszámláló alkalmazást, és nem szokták alaposan átgondolni, mit is fogyasztanak nap mint nap. Minden egyes kalória, amit beviszünk, számít, és a súlycsökkentés kulcsa a kalóriadeficit elérése. Ebben a folyamatban a naplózás és a különféle alkalmazások jelentős szerepet játszhatnak.
Aki nyomon követi azt, hogy miből mennyit eszik, az - ha nem is teljesen pontosan -, de nagyjából tisztában lesz azzal is, hogy egy-egy étel mennyi kalóriát jelent a szervezetnek. Akik ezt a mondatot hangoztatják, azok közül valószínűleg sokan nem számolják bele az étkezéseikbe a nassolnivalókat, nem nézik, hogy mekkora adagot esznek, és pontosan mi van a tányérjukon.
"A fogyókúrás csodaszerekkel lefogyok"
Nem, sajnos egyetlen fogyókúrás szer sem tud önmagában segíteni. Az nem fogyaszt, hogyha a megszokott, korábbi étrendedhez és életmódodhoz hozzáadsz egy adagot bármilyen más, csodaszerként hirdetett termékből. A fogyás akkor eredményes, ha változtatsz a korábbi életmódon, ami az elhízáshoz vezetett. Ez az étrend átalakítását jelenti és napi rendszeres testmozgás beiktatásával jár együtt. Az egészségesebb ételekkel és a felpörgetett anyagcserével éred el azt, hogy a szervezeted több kalóriát éget el, mint amennyit beviszel. A fogyáshoz ugyanis ez kell és semmi más.