Duplázódó családi kedvezmény: sokan örömmel fogadják ezt a hírt, de mások inkább...


Szülőket kérdeztünk arról, mit gondolnak arról, hogy a családi kedvezményt két lépésben megduplázzák. A válaszadók mind a négyen kezdetben bizonytalanok voltak abban, hogy ez a duplázás pontosan mit jelent számukra. Kicsit bepillanthattunk a mindennapi küzdelmeikbe, és megismerhettük, hogyan vélekednek a jelenlegi családtámogatási intézkedésekről.

A családi kedvezmény emelése két ütemben valósul meg: az első lépésben 2025. július 1-jétől 50%-kal nő, majd 2026. január 1-jétől a jelenlegi összeghez képest újabb 50%-os emelés következik, így végül összességében megduplázódik a kedvezmény mértéke.

A családi adókedvezmény 2011-es bevezetése óta jelentős változások történtek a gyermekes családok pénzügyi támogatásában. Az egy- és kétgyermekes családok számára ez a rendszer havi legfeljebb 10 ezer forintos adókedvezményt biztosított, míg a három vagy több gyermeket nevelők gyermekenként akár 33 ezer forintot is igénybe vehettek, feltéve, hogy a jövedelmük elegendő volt a személyi jövedelemadó levonására. 2014-től a kedvezmény rendszere bővült: a családok már nem csupán az adójukból, hanem a járulékaikból is érvényesíthették a családi kedvezményt. Ez a változás lehetővé tette, hogy még alacsonyabb jövedelem mellett is maximálisan kihasználhassák a kedvezményeket, ezzel növelve a nettó jövedelmüket. Különösen az alacsony keresetű, három vagy több gyermeket nevelő családok jártak jól ezzel az új lehetőséggel, hiszen korábban sok esetben nem tudták teljes mértékben kihasználni az adókedvezményt. A legutóbbi fejlesztések között említést érdemel, hogy 2016 és 2019 között a kétgyermekesek kedvezménye megduplázódott, így havonta gyermekenként legfeljebb 20 ezer forinttal növelhetik nettó jövedelmüket. Azonban az egy- és háromgyermekes családok számára a kedvezmény maximuma 2011 óta változatlan maradt.

Megnéztük, hogy 2011 óta - a meglévő tényadatok, valamint az idénre és a jövő évre becsültek alapján - 88 százalék felett lehet az infláció. Innen nézve akár gálánsnak is mondható (és egyben időszerű is), hogy a kormány 2026-ra megduplázza a juttatás jelenlegi maximumát.

Ahogyan említettük, egy vagy két gyermek esetén a minimálbér és a bérminimum alapján is érvényesíthető az adó- és járulékkedvezmény, akár a bérek emelkedése után is. Három gyermek esetén azonban egyetlen keresőnél a legkisebb jövedelmekből nem lehet teljes mértékben kihasználni ezt a lehetőséget.

Ezúttal a családosokat kérdeztük meg a családi kedvezmény megduplázásával kapcsolatban, hogy milyen hatással van ez az ő életükre. Meglepő módon sokan nem voltak tisztában a részletekkel: először el kellett magyaráznunk nekik, hogy pontosan miről is van szó, mikortól és milyen módon nő a kedvezmény. Akadt köztük olyan is, aki azt mondta, hogy jelenleg sem fizet szja-t, így számára a duplázás nem jelent segítséget. Ekkor rávilágítottunk, hogy a családi kedvezmény nem csupán az szja-ból érvényesíthető, hanem, ha az szja-összeg nullára csökken, akkor a tb-járulékból is levonható, egészen addig, amíg az is nullára nem csökken. Ráadásul ez a változás akár a nettó bér emelkedéséhez is vezethet, amely elérheti a bruttó bér szintjét.

Kati egy kis faluban él, ahol sok család küzd anyagi nehézségekkel, és a munkalehetőségek is meglehetősen korlátozottak. Ő azonban a helyiek többségéhez képest szerencsésnek mondhatja magát, hiszen mind ő, mind az élettársa biztos munkahellyel rendelkeznek. Három gyermek édesanyja, és a legidősebb már egyetemista, így a családi kedvezményeket a két kiskorú gyermekére tudja igénybe venni. Ennek értelmében a családi kedvezménye legfeljebb havi 66 ezer forintot is elérhet, hiszen a háromgyerekes kedvezmény alapján igényelhető összeg is számít. Jelenleg az ő jövedelmét nem terheli SZJA, csupán tb-járulék, ami annyit jelent, hogy bruttó 440 ezer forintos fizetése van, amelyből maximálisan kihasználja a családi adókedvezményt. Kati nem igazán értette, hogy a jövedelemadó emelése hogyan befolyásolhatná a nettó keresetét, ezért elmagyaráztuk neki, hogy a tb-járulékból is igénybe vehető a családi kedvezmény, ami a nettó jövedelmét még tovább növelheti.

Bár örömmel fogadta a hírt, azonnal megjegyezte, hogy a családi pótlék emelése is nagyon aktuális lenne, hiszen az összege 2008 óta változatlan. Nagy szükség lenne arra, hogy a nehezebb helyzetben lévő családok, akik például alacsonyabb jövedelemmel rendelkeznek, vagy csupán a családi pótlékra támaszkodnak, több támogatást kapjanak. Az egyik gyermeke sajátos nevelési igényű, és szerencsésnek érzi magát, mert tud dolgozni mellette, de rengeteget kell vele foglalkoznia, tanulnia, és a tananyagot felolvasnia ahhoz, hogy a kisfiú megértse. Ehhez állandó délelőttös műszakot kellett elérnie a munkahelyén. Ám ha otthon kellene maradnia az SNI-s gyermekével, akkor az emelt családi pótlékból sem tudna megélni – teszi hozzá.

Related posts