Szijjártóék csapdahelyzetbe kerülhetnek, amennyiben Trumptól remélik a jelentős támogatást.

A magyar külügyminisztérium rendkívül bizakodó a jövőbeni amerikai beruházásokkal kapcsolatban, azonban a jelek azt mutatják, hogy nem valószínű, hogy olyan tömeges tőkeáramlást tudnak generálni, mint amit a kínai cégek esetében tapasztalhattunk. A kormányzati támogatások kerete jóval korlátozottabb, mivel a különböző beruházási és elhelyezkedési preferenciák jelentős eltéréseket mutatnak. Ezen kívül a demográfiai trendek és a munkaerő elvándorlás is hátráltatja az új befektetések beáramlását, akárcsak a vendégmunkásokra vonatkozó korlátozások.
Donald Trump amerikai elnök választási győzelme óta a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) vezetőitől egyre több optimista hangvételű nyilatkozat látott napvilágot, amelyek az Egyesült Államok és Magyarország közötti gazdasági kapcsolatok jövőbeli alakulására vonatkoznak. Az elhangzottak szerint a két ország közötti együttműködés új lehetőségeket kínál, és a jövőbeni partnerségek révén jelentős előnyökre számíthatunk mindkét fél számára.
A magyar-amerikai kapcsolatok várhatóan kedvező irányba fejlődnek, ami már most is felkeltette az Egyesült Államok befektetőinek érdeklődését Magyarország iránt. Az amerikai vállalatok akár több milliárd dolláros beruházásokat is megvalósíthatnak hazánkban, amelyek volumenét tekintve rivalizálni fognak az elmúlt években tapasztalt ázsiai invesztíciókkal - nyilatkozta tavaly decemberben Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, miután befejezte egyeztetéseit az Egyesült Államokban.
Szijjártó Péter, a Diligent Corporation beruházásának ünnepélyes átadóján kifejtette, hogy a Biden-adminisztráció alatt megromlott gazdasági kapcsolatok helyreállításának kulcseleme az új vezetés által kialakított szoros eszmei és politikai szövetség. "Donald Trump szuverenista és patrióta politikája révén leszámol a woke ideológiával, és szembeszáll a nemzetközi liberális mainstream globális diktatúrájával" - emelte ki az üzleti rendezvényen.
Amikor politikai irányváltásról beszélünk, fontos észben tartani, hogy az amerikai vállalatok vezetési megközelítése és döntéshozatali folyamata jelentősen eltér a távol-keleti cégekéttől. Egyszerűsítve fogalmazva, az Egyesült Államokban a vállalatok nem úgy működnek, hogy a menedzsment szó szerint a kormányzati utasításoknak engedelmeskedik, mint ahogy azt más kultúrákban láthatjuk.
Az amerikai cégek működését nagyfokú transzparencia jellemzi, a globálisan befektető vállatok jó részét a tőzsdén jegyzik, és számukra a legfontosabb indikátor a részvényárfolyam és a részvényesek érdeke - hangsúlyozta a 24.hu-nak Radnai Károly, az Andersen ügyvezető partnere. Ám hozzátette, hogy most olyan időszakot élünk, amit korábban nem tapasztaltunk, hiszen a legnagyobb technológiai cégek vezetői besoroltak a Trump-adminisztráció mögé, és például Elon Musk Tesla-vezér nincs tekintettel a cége részvényeinek értékére, amikor egy politikai célt akar elérni.
A politika látványosan megerősödött hatása Amerikában, ami új lehetőségeket nyithat meg a magyar külügy számára, így a tárgyalásaik akár eredményesek is lehetnek.
- jelentette ki.
Makrogazdasági nézőpontból két jelentős akadály nehezíti az amerikai és magyar kapcsolatok fejlődését.