Csalók leselkednek a karácsonyi ajándékokat vásárlókra – Íme, hogyan ismerheted fel az átverős online boltokat!

A karácsonyi bevásárlási láz közeledtével a csalók is aktívan tevékenykednek, és hamis webshopokkal próbálják megtéveszteni a gyanútlan vásárlókat. Sajnos sok esetben sikerrel járnak. Érdemes néhány dolgot szem előtt tartani, mielőtt ismeretlen weboldalon vásárolnál.
Rendeltem egy Converse cipőt egy online "hivatalos Converse" outletből (konkrétan az első, amit találtam), de sajnos 20 ezer helyett 30 ezer forintot vontak le tőlem. Ráadásul az ügyfélszolgálati e-mail, amit megadtak, nem működik. Mit tehetek ilyenkor? Nehezen tudom felfogni, hogy ha ez egy csaló oldal, akkor az első Google találatok között szerepelne. Kihez fordulhatnék az ügyemmel?
Ez egyetlen drámai kiáltás arról, hogyan csapott be egy magyar vásárlót egy hamis webáruház. Ne tévesszen meg senkit a látszat: az év végi leárazások és a karácsonyi készülődés időszakában a netes vásárlások száma a csúcsra jár, és sajnos a csalók is ilyenkor aktívabbak, készen arra, hogy áldozataikat becsapják.
Manapság szinte mindenki, kivétel nélkül, az interneten keresztül intézi vásárlásait: a Visa legújabb kutatása alapján.
A felmérés eredményei azt mutatják, hogy az emberek kétharmada egészen decemberig halogatja a karácsonyi vásárlást, és meglepő módon a válaszadók 10%-a az ünnepek előtti utolsó pillanatokban kezd neki az ajándékok beszerzésének. Az ilyen kapkodós vásárlások nem csupán stresszesek, hanem növelik annak kockázatát is, hogy figyelmetlenek legyünk az online vásárlások során, ami akár csalásokhoz is vezethet. Különösen fontos ez az idősebb szüleink vagy ismerőseink számára, akik most nagyobb valószínűséggel rendelnek online, és érdemes őket figyelmeztetni a lehetséges veszélyekre.
A magyar internetezők körében sajnos egyre gyakoribbak az online csalások, hiszen a felhasználók körülbelül 17 százaléka már tapasztalt kárt ilyen okokból. A legelterjedtebb módszer a gyanús e-mailekben vagy SMS-ekben található hamis linkekre való kattintás, amely a csalások közel 26 százalékát teszi ki. Szintén gyakori az olyan nem létező termékek vásárlása, ami a csalások 24,1 százalékát jelenti. A dobogó harmadik fokán pedig az áll, amikor a hamis weboldalakon megadott bankkártyaadatokkal élnek vissza, ez a csalások 18,4 százalékát jelenti. Annak érdekében, hogy a közelgő karácsonyi online vásárlás során elkerüld az ilyen kellemetlen helyzeteket, összegyűjtöttük a legfőbb veszélyeket, különösen a csaló webshopokra fókuszálva.
Szerencsére egyre többen tisztában vannak azzal, hogy a weboldalak biztonságos böngészéséhez elengedhetetlen, hogy a webcím "https"-sel kezdődjön, nem csupán "http"-val. Az a plusz "s" betű a biztonságot szimbolizálja, jelezve, hogy a felhasználó böngészője és a webszerver közötti kapcsolat titkosított. Ez azt jelenti, hogy az adataink kódolt formában közlekednek az interneten, így a "lehallgatás" módszerével nem lehet könnyen hozzáférni érzékeny információinkhoz. Azonban fontos megjegyezni, hogy ha mi magunk adjuk meg ezeket az adatokat, akkor a titkosítás nem nyújt védelmet.
Mielőtt bármilyen személyes vagy pénzügyi információt megosztanál, érdemes alaposan megnézni a weboldal URL-jét: figyelj arra, hogy a cím elején ott legyen a "https". A titkosított kapcsolatra gyakran utal egy kis lakat ikon a böngésződ címsorában. A modern böngészők már nem is engedik betölteni azokat az oldalakat, amelyek nem rendelkeznek titkosítással, és figyelmeztetéseket jelenítenek meg. Fontos megérteni, hogy a biztonságos kapcsolat önmagában még nem jelenti azt, hogy az adott webáruház megbízható is. Ha már itt megbukik az oldal, az mindenképpen gyanúra ad okot.
A hamis weboldalak azonosításához kulcsfontosságú a böngésző címsorában található URL alapos vizsgálata. A kiberbűnözők gyakran alkalmaznak olyan megtévesztő módszereket, amelyek révén a csaló oldalak domainnevei nagyon hasonlítanak a jól ismert és megbízható webhelyek nevére. Ezek a kamu oldalak gyakran olyan karaktereket használnak, amelyek könnyen összetéveszthetők, például betűk cseréje, mint amikor az "m" helyett "rn"-t írnak, vagy a "l"-t az "i"-vel helyettesítik. Ha nem fordítasz kellő figyelmet a címre, könnyen áldozatává válhatsz a trükkös kiberbűnözőknek.
Mindig érdemes alaposan átvizsgálni a weboldal URL-jét, mivel a csalók egyszerűen létrehozhatnak olyan domainneveket, amelyekben megtalálható egy ismert márka neve. Ezért fontos, hogy óvatosak legyünk, és ne dőljünk be a látszólag megbízható weboldalaknak.
Akkor is figyelmeztető jel lehet egy online bolt megbízhatóságára, ha a webcíme szokatlan végződéssel zárul, mint például a .shop, .lol, .live, .life, .xyz vagy .club. Érdemes elkerülni azokat a webshopokat is, amelyek címében értelmetlen szavak, véletlenszerű karakterek vagy zavaró kötőjelek találhatók.
A online vásárlás egyik legnagyobb előnye, hogy rendkívül kényelmesen és gyorsan összehasonlíthatod a termékek árait különböző boltokban. Mindössze egy kattintás, és máris rátalálhatsz arra a parfümre, amellyel szeretnéd meglepni édesanyádat karácsonykor, ráadásul akár sokkal kedvezőbb áron. Ilyenkor különösen fontos, hogy tudatosan és nyugodtan járj el, hiszen a csábítóan alacsony árak mögött sajnos sokszor csalások is rejtőzhetnek.
Ellenkező esetben hiába várod a csomagodat, ami természetesen előre kifizettél, sosem fog megérkezni, vagy 20-30 ezer forintért cserébe kapsz egy silány minőségű semmiséget, mondjuk egy szürke pólót.
A megbízható online bolt jellemzője, hogy könnyen hozzáférhetővé teszi a működésére vonatkozó dokumentumokat, amelyek részletesen tárgyalják a vásárlók jogait és lehetőségeit. Ide tartozik például az általános szerződési feltételek és az adatvédelmi tájékoztató. Ha kétségeid merülnének fel, érdemes ezeket az információkat megkeresni az oldal alján, ahol általában elérhetők. Amennyiben az oldal csalásra utal, valószínű, hogy nem találkozol ilyen jellegű tájékoztatásokkal vagy céginformációkkal. Ha mégis rábukkansz ezekre, figyelj arra, hogy sok esetben csak felületes, alibiként feltüntetett szövegeket találhatsz, amelyek gyakran érthetetlen fordításokat vagy magyartalan megfogalmazásokat tartalmaznak. Előfordulhat az is, hogy minden szót nagybetűvel írnak, ami szintén gyanús jele lehet a megbízhatatlanságnak.
Érdemes alaposan leellenőrizni azt is, hogyan lehet a reklamációkat, a termékek visszaküldését intézni, milyen az ügyfélszolgálat. Ha nincs se cím, se telefonszám, legfeljebb egy kapcsolatfelvételi űrlap meg egy árva általános e-mail cím - pláne, ha gmailes - akkor inkább zárd be az oldalt minél gyorsabban, és vásárolj máshol. A legálisan működő vállalkozások nem titkolják az elérhetőségeiket.
Bár vannak olyan ellenőrző oldalak - például a Scamadviser.com vagy a Getsafeonline.org - amelyeken megnézheted, biztonságos-e egy gyanúsnak tűnő weboldal, a magyar nyelvű vagy kisebb site-oknál nem mindig adnak egyértelmű eredményt.
Ha kétségeid vannak egy webshop hitelességét illetően, érdemes egyszerűen beírni a keresőbe a gyanús weboldal címét. Valószínű, hogy fel fog bukkanni egy fórumbejegyzés, Facebook-poszt vagy Reddit-thread, ahol más felhasználók megosztják tapasztalataikat az adott bolt kapcsán. Gyakran előfordul, hogy épp a csalódott vásárlók figyelmeztetik a többieket arra, hogy mely helyekről érdemes inkább távol maradni. Ezek a vélemények hitelesek, ellentétben az átverős oldalak által közzétett, kizárólag pozitív, ámde gyanús vásárlói visszajelzésekkel.
Az átverős webshopok gyakran a közösségi oldalakon és más felületeken is hirdetnek, és a reklámra rákattintva érkeznek az oldalukra a gyanútlan vásárlók. A vissza nem térő ajánlatok böngészése közben érdemes feltenni a kérdést: hogyan is kerültem az adott oldalra?
Amennyiben úgy tűnik, hogy gyanús, illegális webáruházba tévedtél, érdemesebb inkább egy jól ismert és megbízható online bolt felkeresése. Válassz olyan helyet, ahol már korábban is vásároltál, így biztos lehetsz benne, hogy a tranzakciók biztonságosak lesznek.