Sajnos aggasztó gazdasági hírek láttak napvilágot: a várakozásokkal ellentétben a repülőrajtra számító első negyedév helyett inkább visszaeséssel kellett szembenéznünk.

A Központi Statisztikai Hivatal szerdán tette közzé az idei első negyedévre vonatkozó adatokat. Ez csupán egy előzetes GDP-becslés, amely egy gyorsjelentés keretében érkezett, részletesebb információkat pedig június 3-án osztanak meg az első három hónap gazdasági teljesítményéről.
A gazdaság így az elmúlt négy negyedévből háromban visszaesett negyedéves alapon.
Az előzetes elemzői prognózisok éves és negyedéves szinten is 0,3 százalékos növekedést jeleztek, azonban a szakértői vélemények között jelentős eltérések mutatkoztak. Az éves mutatók esetében a becslések -0,4 és 0,5 százalék között mozogtak, míg a negyedéves változásra vonatkozó előrejelzések -0,1 és 0,6 százalék között alakultak.
Nagy Márton gazdasági miniszter április elsején, a tréfás nap szellemében, stílusosan tálalta legfrissebb előrejelzését, amely 0,5%-os gazdasági növekedést jósolt.
Tavaly az év során a magyar gazdaság 0,6 százalékos növekedést mutatott, azonban az év közepén technikai recesszióval kellett szembenéznie, hiszen a második és a harmadik negyedév is visszaesést hozott. Az első negyedévben még 1,6 százalékos éves és 0,5 százalékos negyedéves GDP-növekedést regisztrálhattunk, ám az idei adatok, főként éves összehasonlításban, jelentősen elmaradtak ettől a teljesítménytől.
Mint a mostani jelentésből, de a korábbi havi ágazati adatközlésekből is látszik, a GDP-t még mindig lefelé húzza az ipar teljesítménye. A márciusi adatot még nem ismerjük, de januárban 3,9 százalékkal, míg februárban 8,7 százalékkal esett vissza az ipar az előző évhez képest.
Az építőipar is negatív tendenciát mutatott az év elején, hiszen januárban 9,6%-os, míg februárban 4,5%-os csökkenést könyvelhetett el.
A szolgáltatások terén a kiskereskedelem kétségtelenül hozzájárul a GDP növekedéséhez, hiszen januárban és februárban is figyelemre méltó emelkedést produkált (4,7 és 3,3 százalékos növekedéssel). Ugyanakkor februárra a bolti forgalom már visszaesést mutatott januárhoz képest. A turizmus viszont, bár a vizsgált időszakban viszonylag csekély szerepet játszik, egyenetlen tendenciát mutatott: a januári és februári kedvező adatok után márciusban közel 6 százalékos csökkenés következett be a vendégéjszakák számában.