Bóka János megjegyzése szerint a következő évtizedek kulcsfontosságú harca a szuverenista és a föderalista nézetek közötti ellentét lesz.

Bóka János a "Nemzeti szuverenitás és föderalizmus az Európai Unióban" című panelbeszélgetés keretein belül hangsúlyozta, hogy az európai intézmények és az Európa-politika terén sürgető változásokra van szükség. Szavai szerint a politikai tájékozódás jelenleg a szuveranisták és a föderalisták között zajló küzdelmek tükrében formálódik.
Ez nemcsak a szakpolitika szempontjából a meghatározó értékelése szerint, hanem arra is vonatkoztatható, hogy általában a hatáskörök megosztása hogyan néz ki, vagy hogyan működjön az EU intézményrendszere - fejtette ki.
Kitért arra is: az európai polgárok számára nem világos, mit kellene tenniük ahhoz, hogy az EU-ban más irányba menjenek a dolgok. Hány európai kormánynak kell még belebukni a migrációs válságba, hogy az az európai migrációs politikára hatást gyakoroljon? - tette fel a kérdést. Úgy tűnik, ez a szám végtelen - jegyezte meg. Akárhány tagállami kormány megbukhat az EU-ban anélkül, hogy ez az európai migrációs politikára értékelhető hatással bírjon. Ez eljuttat oda, hogy a politikai akaratképzésben vajon van-e még szerepe az európai polgároknak, van-e még európai demokrácia és van-e a tagállami szuverenitásnak jelentősége - vetette fel.
Vincze Loránt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség európai parlamenti képviselője kifejtette, hogy Erdélyben ezek a fogalmak eltérő jelentéssel bírnak, és a hozzájuk kapcsolódó társadalmi folyamatok is sajátos módon zajlanak.
Vincze Loránt hangsúlyozta, hogy az EU-ban egyre inkább megfigyelhetőek a központosítási törekvések, amelyek aggasztó mértékben befolyásolják a polgárok mindennapi életét. Szerinte az Európai Bizottság szerepe egyre inkább központosítottá válik, ami egy hatalmas, vízfejű rendszert eredményezett. Ennek különös jellemzője, hogy a bizottsági elnök a biztosait szoros kontroll alatt tartja, miközben a bizottság döntéseit senki sem ellenőrzi. Vincze Loránt azt is megemlítette, hogy hasonló demokrácia-deficit tapasztalható a jogállamisági mechanizmus működésében is, amit a jelenlegi Európai Bizottság szupercentralizált intézményként írt le.
Bakk Miklós, politológus és egyetemi oktató, kiemelte, hogy a szuverenisták és patrióták közötti párbeszéd új dimenziót képvisel az Európa-politikán belül. Szerinte ez a törésvonal rendkívül lényeges, és a jövőben várhatóan még inkább felerősödik.