A belső feszültségek és intrikák valószínűleg hozzájárultak az Integritás Hatóság elnökének gyanúsításához, ám van egy tényező, amely különösen kedvező a NER számára.


Az ügyészségi gyanúsítás következtében a figyelmet keltő Integritás Hatóság elnöke eltávolítható, alig néhány nappal azután, hogy éppen Rogán Antal propagandagépezetének működését kezdte el átvilágítani. Ez a fejlemény nem mellesleg egybeesik Orbán Viktor legújabb, Brüsszel ellen irányuló támadásának második szakaszával.

Intenzív szakaszába lépett a magyar kormányfő konfliktusa az Európai Unióval, ám a januárban kezdődött lengyel elnökség fényében valószínű, hogy Orbán Viktornak is adódhatnak kínos pillanatai Brüsszelben vagy éppen Strasbourgban. Ezen a héten az Európai Parlamentben kérdőre vonták Magyarországot amiatt, hogy miért folytathattak megfigyelést az unió csalásellenes hivatalának tisztségviselői felett. Eközben hazai színtéren viszont...

Az uniós támogatásokkal kapcsolatos csalások felderítését veszélyeztetheti az a koordinált támadás, amelyet kormányzati propagandával felerősítve indított az ügyészség az Integritás Hatóság (IH) elnöke, Biró Ferenc ellen.

Biró megítélése szerint korrupt, és így méltatlan a pozíciójára, míg a célkeresztbe került elnök sejtése szerint a kormány nem éppen a barátai között tartja számon, és amennyiben a brüsszeli nyomásra létrehozott korrupcióellenes szervezet tényleg komolyan veszi a dolgot, akkor bosszút állhatnak rajta. Nagy valószínűséggel a hatóságon belül is támogatják az ügyészség nyomozását, miközben az Európai Bizottság kívülről figyelemmel kíséri az eseményeket.

"A hatalommal való visszaélés és a korrupció legnagyobb áldozatai mindig a legkiszolgáltatottabb társadalmi csoportok. Sajnos, úgy tűnik, hogy ez az eset is csak egy újabb a sok közül, ahol a felelősök és az eltulajdonított javak nyom nélkül eltűnnek, szinte büntetlenül. Ezt a megállapítást Biró Ferenc fogalmazta meg tavaly októberben, amikor az egyik legfrissebb vizsgálatuk lezárásáról beszélt. Hozzátette, hogy ha az IH megfelelő jogkörökkel rendelkezne, akkor képes lett volna alaposan feltárni a jogsértéseket."

"Ezért a jogkörök kiterjesztése elengedhetetlen feladatként jelentkezik az Országgyűlés számára" - nyilatkozta. A vizsgálat során megállapítást nyert, hogy egy uniós program keretében, amely a rászorulók támogatását szolgálta, tízmilliárdos túlárazás történt. A program kedvezményezettje a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság volt. Az ügy kapcsán feljelentést is tettek.

Miközben azonban kifelé úgy látszott, hogy a kormány által több mint két éve - az uniós pénzek megszerzéséért, kényszerből - felállított IH elnöke azért küzd, hogy szélesebb jogosítványokat kapjon a korrupciós cselekmények leleplezésére, állítólag a hatóság belső szervezetében sem volt minden rendben.

"Mind a korábbi, mind a jelenlegi munkatársak egyre inkább azt tapasztalták, hogy a helyzet tarthatatlanná vált, hiszen nem csupán alkalmi problémákról volt szó. Folyamatosan felhívták a figyelmet a működési anomáliákra, és mostanra a körülmények olyan szintre jutottak, hogy mások is beavatkoztak."

- jelezte, sokatmondóan, a HVG egyik bennfentes forrása. Véleménye szerint a hatóság működését jogellenes üzemmód és mérgező vezetési stílus jellemezte, amit az elmúlt évek során több, általa konkrétan meg nem nevezett helyszínen is kritizáltak.

Valószínű, hogy már egy ideje zajlott az az ügyészségi vizsgálat, amelynek következtében Biró Ferencet meggyanúsították, és a hatóságok akciója során jelentős mennyiségű iratot és eszközt foglaltak le. (A nyitóképen a rendőrség január 16-i akciója látható az IH ellen, fotó: Tury Gergely.) Az elnököt hűtlen kezelés vádjával illetik, mivel az ügyészség állítása szerint felesége jogellenesen használta magáncélra azt a hivatali autót, amelyet az IH közpénzből bérelt, ezzel pedig 14 milliós kárt okozott.

Birót hivatali visszaéléssel is gyanúsítják, mert helyettesei jogköreit állítólag jogellenesen korlátozta. Az elnöknek két helyettese van. Holbusz Tímea korábban az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság vezető pozícióiban dolgozott, ahol a főigazgatót a miniszterelnök javaslatára az államfő nevezte ki. Dabóczi Kálmán pedig már a kétezres évtized közepétől a közlekedési ágazat sokféle irányító tisztségét töltötte be különböző kormányok alatt. Biró ugyanakkor kívülről érkezett a közszolgálatba, nemzetközi tanácsadó cégeknél csalásfelderítéssel is foglalkozott.

Egyes vélekedések szerint a büntetőeljárás talán belső "árulkodás" nyomán indult meg, amit az is alátámaszt, hogy nem feljelentés, hanem - mint ahogyan az ügyészség is jelezte - bejelentés érkezett.

Related posts