A Magyar Postánál bejelentették a béremelést, azonban ezt követően egy "programozott" elbocsátási hullám indult el.

A Magyar Posta körül jelenleg egy "programozott" leépítési folyamat zajlik, amelynek hátterében az áll, hogy a vállalat el kívánja kerülni a csoportos létszámleépítés hivatalos bejelentését. Az egyik érdekképviseleti szerv szerint nem csupán a bezárt posták dolgozóit érinti ez a lépés, hanem a még aktívan működő hivatalok munkatársainak számát is csökkentik.
A Magyar Postánál éppen jelentős létszámleépítések zajlanak, és a jövőben is várhatóan folytatódnak ezek a folyamatok. Ezt egy olvasónk osztotta meg a 24.hu-val, aki már elvesztette munkáját az állami vállalatnál. Elmondta, hogy az elbocsátások a cég teljesítményének csökkenéséhez kapcsolódnak, és folyamatosan végbemennek, érintve számos különböző munkakört.
Az olvasó levelében kifejtette, hogy a cég tavaly novemberben indította el a fokozatos, kisebb csoportokra bontott elbocsátásokat, amelyek január végéig folytatódnak. A Magyar Posta tájékoztatása szerint meghatározták a célszámot, amely alapján összesen hány munkatársat terveznek elbocsátani. Bár a létszámcsökkentés különböző területeken csupán néhány embert érint, a folyamat összességében egy jelentősebb dolgozói körre vonatkozik. A cég a "programozott" elbocsátás mellett döntött, hogy elkerüljék a nyilvános létszámleépítési bejelentést.
A forrás említést tett egy újfajta ösztönző rendszer bevezetéséről is, amelynek lényege, hogy ha egy munkatársat elbocsátanak, akkor a megmaradó kollégák az elküldött személy bérének egy részét megkapják. Cserébe viszont az elbocsátott munkatárs feladatait is el kell látniuk.
Az elbocsátási hullám azért is különös, mert december 30-án Vitályos Eszter kormányszóvivő még arról számolt be, hogy hatalmas béremelésre számíthatnak a Magyar Posta dolgozói. Igaz, a kormányszóvivő által belengetett 30 százalékos emelést 2023. január elejéhez képest kell majd nézni.
A portál szembesítette az állításokkal Magyar Posta Zrt.-t és érdeklődtek arról is, hogy hány dolgozótól váltak meg a leépítések során, illetve hogy 2025-ben mi várható. A portál kíváncsi lett volna arra is, hogy mekkora az elbocsátási célszám, továbbá ha valóban kialakítottak egyfajta premizálást a létszámcsökkentési cél eléréséhez, akkor a kilépett, elküldött, kieső emberek fizetésének hány százalékát fordítják a maradók bérfejlesztésére.
A vállalat válaszában hangsúlyozta, hogy 2025 elején nem terveznek elbocsátásokat, és kiemelték: folyamatosan azon dolgoznak, hogy ügyfeleik igényeit teljes mértékben kielégítő szolgáltatásokat nyújtsanak. A cégvezetés nyilatkozatát Balczó Barnabás elnök-vezérigazgató tette közzé a Világgazdaságban, ahol a kis posták megszüntetésével kapcsolatban is világossá tették, hogy az átalakulás nem jár elbocsátásokkal. Az említett interjúban azonban a cégvezető elárulta, hogy az utóbbi két év során a munkavállalói létszám körülbelül négyezer fővel csökkent, ami lehetőséget biztosított a munkakörülmények javítására és a bérek emelésére.
Balczó Barnabás a Világgazdaságnak nyújtott interjúját követően, mindössze két héttel később, bejelentette, hogy 2025. január 31-én távozik a pozíciójából.