A vonuló gólyák nehézségekkel küzdenek a zord hidegben, alig tudnak előre haladni | Színes táj

A vonulás húsvét utánig, egészen április végéig eltarthat, sok gólya nagyon elgyengülve ér majd haza.
Az idei gólyavonulás kelet-európai szakasza meglehetősen "érdekes" fordulatokat vett, és talán nem túlzás azt állítani, hogy az időjárás idén nem éppen a gólyák szövetségese. Ezt a megállapítást Márton András, a dömösi BirdMania - Madárpark és Természetvédelmi-mentőközpont vezetője tette, aki a közösségi médiában közzétett bejegyzésében összefoglalta a hirtelen érkező fagyok által okozott, korántsem rózsás helyzetet.
A török kollégák által megosztott fotókon és hírekben egyértelműen látszik, hogy március közepén a tél visszatért a régióba. Éjszakánként, sőt néha nappal is mínuszok borzolják a levegőt, és néhol még hó is hullott, ami jelentősen lelassította, sőt helyenként meg is állította a madarak vonulását. A gólyák számára az esős, hideg időjárás komoly akadályokat jelent, így nem tudnak előrehaladni.
- írta az ismert madármentő.
Volt egy különleges jeladós gólya, aki hat nap leforgása alatt csupán 250 kilométert repült, ami normál körülmények között egy nap alatt is könnyedén teljesíthető lenne a madár számára.
Sok ezer gólya látványa egy-egy szántóföldön szemetkápráztató, de ahol 10-50 jóllakna, ott 1000-5000 példánynak már felkopik az álla. Nem elég, hogy a hideg idő miatt - mert a gólyának nincs téli, meleg tolla - több kalóriát kell használnia fűtésre, de táplálékot is alig talál, hiszen sok éhes csőr jut egy-egy pocokra, a zsírtartalékok pedig fogynak. A madarak így tömegesen a szeméttelepekre kényszerülnek, ami újabb veszélyeket rejt számukra.
Jelenleg a gólyák körülbelül fele tért vissza teleléséből. Az utóbbi napok kellemes időjárása újabb madarak érkezését hozta, de a populáció bő harmada még mindig úton van. Az időjárás-előrejelzések alapján azonban úgy tűnik, hogy a vonulás ismét lelassul, sőt, akár meg is állhat.
A még néhány napon át tartó hajnali fagy nem öröm a már fészkeiken lévő gólyáknak sem, ám a még vonuló madarak csúnyán telibe fogják kapni a hideget. Törökország ázsiai részén - amin át a gólyák Libanon felől jönnek - mínusz 9 C° lesz napokon át, Isztambulban lehet, hogy szánkót kell elővenni, de Bulgária, Románia területén is fagyokat prognosztizálnak hosszú napokon át
- fogalmazta meg Márton András.
Ez összességében azt hozhatja, hogy a vonulás húsvéton túl, egészen április végéig eltarthat, sok gólya nagyon el fog gyengülni, mire hazaér, s ha hazaér ez bizony erősen negatív hatással lehet az idei szaporulra.
A későn kikelő fiókák száma megugrik, és a várható aszály is a gyengébb és kisebb fiókák megjelenését eredményezheti a fészkekben. Ennek következtében az időjárás összességében még súlyosabb következményekkel járhat.
Fontos, hogy fokozott figyelmet fordítsunk a fészkek védelmére, és ahol csak tudunk, segítsünk a madaraknak. Jelenleg például azzal támogathatjuk a már fészkelő párokat, hogy a megszokott gyűjtögetési területeiken száraz szénát helyezünk el, tisztán, drót és zsineg mentesen. Mivel a kaszálás még nem indult el, a madarak maguktól nem tudnak elegendő táplálékhoz jutni. Ha egy kis extra ételt, például nyers csirkenyakot vagy csirke belsőséget is "ott hagyunk" számukra, azzal nemcsak segítünk, hanem kárt sem okozunk. Elég megviselten térnek haza, így egy kis plusz kalória igazán jól jöhet számukra.
- tájékoztatott a dömösi szakértő.
Idén február végén Orosházán tűnt fel az első gólya, amelyet a madárbarátok örömmel figyeltek meg érkezésekor. Két héttel később Kocséron, a legjobban megfigyelt fészekben lelt otthonra a gólyapár egyik tagja. De nem kellett sokat várni ahhoz sem, hogy az ország legismertebb kastélylakó gólyapárja is megérkezzen, hogy újra birtokba vegye a régi fészket.