"Elképesztően félelmetes, hogy 19 évesen, 160 centiméter magasként, 10 rendőr zár körbe."


Egy figyelemfelkeltő poszt terjedt el a közösségi médiában az egyik áprilisi budapesti hídfoglalás után, amely rendőri túlkapásokról számolt be. A szemtanúk szerint a helyszínen tapasztaltak olyan élmények voltak, amelyek egy pillanatra a putyini Oroszország valóságát idézték fel. A HVG-nek nyilatkozó két egyetemista, a 19 éves Vörös Katalin és a 21 éves Müller Áron meséltek az eseményekről, amelyek mély nyomot hagytak bennük.

A közelmúltban egy figyelemfelkeltő esemény zajlott, amely során egy igazoltatás során felnőtteket és kívülállókat is megfélemlítettek. A történet a Hadházy Ákos független képviselő által vezetett hídfoglaló tüntetés estéjén játszódott, és az esetről a közösségi médiában osztottak meg információkat. A részletek még mindig körvonalazódnak, de a helyzet komoly aggodalmakat ébresztett a résztvevők és a megfigyelők körében. Mi is történt valójában?

K.: A Momentum csapatával, amiben Áron is részt vett, éppen a Sándor-palota előtt zajló tüntetésről távoztunk, és a megállóban beszélgettünk arról, hogy melyik buszra üljünk fel, amikor hirtelen megjelent mellettünk egy csoport készenléti rendőr. Legalább nyolcan-tízen lehettek, és az egyikük előlépett, és azt mondta, hogy igazoltatás céljából álljak félre. Próbáltam érdeklődni, miért van szükség az igazoltatásra, de nem kaptam választ. Rákérdeztem arra is, hogy a Momentum kabátom miatt van-e ez az intézkedés, de tagadták, hogy ez lenne az ok. Amikor átadtam nekik a személyimet, megkérdezték, van-e nálam pirotechnikai eszköz. Elmondtam, hogy csak egy füstgyertya van nálam. Erre belenéztek a táskámban, és elkobozták a gyertyát, holott tudni lehet, hogy 14 év felett bárki megvásárolhat ilyet bármelyik játékboltban 1500 forintért. Közben a többiek arra kérték a rendőröket, hogy mondják el a jelvényszámukat és a nevüket, de erre sem válaszoltak, így a többiek elkezdtek videózni. Ezt követően ők is sorra kerültek az igazoltatásra, és Áront is elvitték.

A tüntetés helyszínén nem történt igazoltatás?

Á.: Nem, ez már a Dísz téren zajlott, a megállónál, és nem is arról volt szó, hogy skandálgattunk volna vagy hangosak lettünk volna. Legfeljebb nevettünk egy kicsit, de az nem törvénysértő.

K.: Amikor elvették tőlem a füstgyertyát, csak annyit tudtam meg, hogy Áront elhurcolták. A rendőrök gyűrűje mögül kinézve csak annyit láttam, hogy két rendőr magával viszi.

Á.: Egy hatalmas busznyi rendőr érkezett a helyszínre, valószínűleg azzal a szándékkal, hogy meggátolják a társukról készült felvételek készítését. Az igazoltatás szele engem is elért, és alaposan át is nézték a ruházatomat.

Előzőleg videózta Katalin igazoltatását?

Á.: Igen, én is készítettem videófelvételeket, hiszen jogunk van hozzá. Néha kapunk megjegyzéseket emiatt, de nem szabad engedni, hogy ez elbátortalanítson minket. Én is szembesültem azzal, hogy megkérdezték, van-e nálam valamilyen illegális tárgy. Azt válaszoltam, hogy nem, és amikor átnézték a táskámat, rátaláltak egy használatlan füstgyertyára, ami teljesen legális volt. Kicsit tanakodtak egymással, majd közölték, hogy menjünk a rendőrségi buszhoz. Amikor odaértünk, egy dupla rendőrkordon vette körül a buszt, és engem a busz oldalához szorítottak, így nem volt lehetőségem elmenekülni.

K.: Velem egy falnál csinálták ugyanezt.

Körülbelül tíz rendőr vette körül mindkettőnket, hogy megakadályozzanak az elmenekülésben. Kérdeztem tőlük, hogy várható-e bírság, mire csak fejüket rázva válaszoltak, hogy nem. Ennek ellenére végül mégis megbírságoltak minket. Az egész jelenet körülbelül 35-40 percig tartott.

Milyen érvek álltak az eljárás mögött?

Á.: Azzal, hogy egy gyűlésen törvénytelenül alkalmazzák a füstgyertyát.

K.: Decemberben életbe lépett egy új szabályozás, amely szerint a gyűlések helyszínén kizárólag pirotechnikai szakértők használhatnak és birtokolhatnak füstgyertyát. A helyzet azonban az, hogy már nem tartózkodtunk a gyűlés helyszínén, így nálunk legálisan volt. A problémát az okozta, hogy a használati szándékomat is dokumentálták: a lefoglalás oka az volt, hogy szándékomban állt használni.

Miért mennek ki ezekre a tüntetésekre? Egyébként Momentum-tagok?

Á.: Én már három éve aktívan politizálok. 2022-ben az, hogy az ellenzék elveszítette a választásokat, arra sarkalt, hogy cselekedjek. Addig csak szomorkodtam, hogy orosz mintára épül ki a rendszer Magyarországon, de akkor úgy éreztem, hogy tennem kell valamit, hogy itthon maradhassak, hogy jobbá tudjam tenni az országot, és ne ebben a rendszerben kelljen élnem. Erre a Momentumot találtam a legalkalmasabbnak, és szinte aznap be is léptem. Három napot gondolkodtam rajta, de egyáltalán nem bántam meg a döntésemet. Egészen addig démonizáltam a politikát, de legnagyobb meglepetésemre, mintha egy baráti társasághoz csatlakoztam volna, és ez lebontotta azt a nagyon előnytelen képet, ami kialakult bennem a politikáról. A tüntetéseket azért tartjuk, mert szeretnénk kifejezni a véleményünket a gyülekezési törvény csorbítása ellen. Korábban a diáktüntetéseken és azon a demonstráción is ott voltam, amelyen könnygázt kaptunk a szemünkbe.

K.: Én 16 éves korom óta vagyok politika-közelben. Olyan barátaim voltak, akik politizáltak, de amikor elmentem egyetemre, kikerültem ebből a közösségből. Elkezdtem azon gondolkozni, hogy milyen pártok vannak, csatlakozzak-e egyáltalán valahova, megéri-e ez nekem (akkor voltam 18 éves). Ismerős révén kerültem be a Momentum egyik helyi szervezetébe, ahol olyan közösségre találtam, hogy már a második találkozáskor régi ismerősként köszöntöttük egymást. Tavaly az önkormányzati választáson már jelölt voltam: nem voltam még párttag, de a Momentum támogatásával indultam. Akkor eldöntöttem, hogy ha már ott van a nevem mögött a Momentum, be is lépek.

Nem zavaró, hogyha most zajlanának a választások, a Momentum valószínűleg nem jutna be a parlamentbe?

K.: Zavar, hogy ez a hatalom fokozatosan mindent elnyer tőlünk: a jövőnket és a jogunkat, hogy kifejezzük a véleményünket a tüntetéseken. Ezek a számok pedig számomra lényegtelenek.

Mi az, ami megkülönbözteti a tüntetőket azoktól a kortársaktól vagy akár családtagoktól, akik nem mennek ki ezekre a demonstrációkra, és nem nyilvánítanak véleményt?

Á.: Úgy vélem, hogy sokan rettegnek, ahogyan az én édesanyám is aggódott értem. De mögöttem ott áll egy jogi csapat, amely támogatásával biztonságban érzem magam. Azt hiszem, a legnagyobb félelem azoknál a fiataloknál tapasztalható, akiknek nincs ilyen háttér, és egyedül kell megküzdeniük a nehézségekkel. A lázadóbb természetűek talán képesek kilépni a komfortzónájukból, de sokan nem tudják legyőzni a belső gátjaikat, legyenek fiatalok, középkorúak vagy idősebbek. Jelenleg az a fő probléma, hogy hatalmas bírságokat szabnak ki ránk. Stummer János, a Momentum egyik elnökségi tagja, már az egymilliós büntetést is elérte, mindezt csupán azért, mert kiállt a véleménye mellett. A rendszer most megtalálta azt a módszert, amellyel anélkül, hogy könnygázt használnának, gumibotot alkalmaznának vagy sokkolnának, elérik, hogy az emberek ne merjenek kimenni a tüntetésekre. Elég, ha hatalmas összegeket szabnak ki.

K.: A pszichológiai manipuláció eszközeivel próbálnak hatni ránk. Valószínűleg észrevették, hogyha könnygázzal és gumibottal próbálnak megfélemlíteni minket, az csak még inkább utcára vonzza az embereket, hogy kifejezzék, milyen abszurd ez a helyzet, hiszen ilyet már rég nem tapasztaltunk itt. Nem állítom, hogy a történtek után ne lettem volna megijedve, de végül beláttam, hogy ez a reakciójuk célja. Azért tudtam ilyen döntést hozni, mert mögöttem áll a párt, van egy jogi csapatom, és ott van mellettem Áron is. Mindannyian azt mondták, hogy ez csupán egy megfélemlítési kísérlet volt. Ha viszont civilként kellene átélnem mindezt, lehet, hogy csak hazafelé indulva keseregtem volna azon, ami történt.

Azért elég ijesztő, hogy 19 évesen, 160 centivel 10 rendőr körbevesz. Látok lányokat a tüntetéseken, akik nálam is fiatalabbak, 16-17 évesek, és ha elkapják őket a rendőrök, akkor már a szülőket is előveszik, mert kiskorúak, és akkor a törvényes képviselője is belekerül az ügybe. Úgyhogy a fiatalok szerintem ezért sem jönnek, mert mi van, ha a szülő is belekeveredik.

Kaptak már büntetést? Ki kellett már fizetni? Segít ebben is a párt?

A párt támogatása hasznos, azonban minden egyes esetben fontos, hogy meghallgatásra kerüljön sor, ami miatt az ügyek elhúzódhatnak.

Olyan fázisban még egyik szabálysértési eljárás sincs, hogy lehetne tudni, mit csinál a rendőrség ezeken a meghallgatásokon?

Á.: Úgy tudom, hogy nincs.

Sokan próbáltak párhuzamot vonni a jelenlegi rendőri intézkedések és a 2006-os események között, amikor a tüntetőket gumilövedékkel oszlatták. Az Orbán-kormány gyakran hivatkozik erre a múltbeli esetre, hogy hangsúlyozza a különbségeket a régi és a mostani rendőrségi gyakorlat között.

K.: A 2006-os eseményekről csupán online tájékozódtam, de a saját tapasztalataim alapján érzem a hasonlóságokat. A tüntetések során a rendőri fellépés egyre inkább erőszakossá válik. Csak bízom benne, hogy nem kerül sor gumilövedékek használatára.

Nem befolyásolják a tüntetők lelkesedését ezek a rendőri intézkedések?

Á.: Nem. Az egyetemen is azt szokták mondani, hogy ebben a rendszerben minden az ismeretségi körön múlik, az alapján lehet kapni az álláslehetőségeket, és ma is ugyanaz az uram-bátyám rendszer működik Magyarországon, mint ami már több száz éve létezik. Ez látszik a rendőrség működésén is. Két hete fotóztak le egy rendőrt a lánchídi tüntetésen, amint Elf Bart szív. Pedig előtte volt egy hosszú hadjárat, miután megjelent a termék Magyarországon, és már eljutottunk oda, hogy a birtoklása is illegális. Már egy éve ettől zengett a sajtó. A rendőrség is elkezdte üldözni, a kormány is elkezdte üldözni, most meg kiderült, hogy mivel a rendőr külföldről legálisan szerezte be az Elf Bart, ezért fogyaszthatja is. Pedig nem, mert hogy Magyarországon a birtoklása is illegális. És közben meg minket egy játékboltban legálisan beszerzett, legálisan birtokolható tárgyért vegzálnak, és kiszednek minket egy buszmegállóban.

K.: És húszan körbeállnak, mindkettőnket a középpontba helyezve.

Az már csak a hab a tortán, hogy Gulyás Gergely, mintha nem is lenne jogi szakember, elhárította a kérdést arról, hogy illegális volt-e a rendőr bántalmazása, mondván, ő nem kíván ezzel foglalkozni. Vagyis, ha a mi kutyánk kölyke a dologban érintett, akkor eltitkoljuk, de ha az ellenfélről van szó, akkor mindent a napvilágra hozunk.

K.: A kontraszt a probléma. Az igazoltatás óta azon kattogok, hogy ha 40 percig feltarthattak csak úgy, akkor mi lesz legközelebb? Feltartanak 3, 4 vagy 24 órán keresztül? Vagy hogy ha a választások lesznek, akkor is feltartanak minket, mert momentumos kabátban vagyunk?

Related posts