Az Otthon Start hitel valóban a csalárd osztogatás szimbólumává vált.

A kormány a Pride esemény után egy sor hangulatjavító intézkedést indítványoz, azonban a háttérben egy sokkal mélyebb folyamat zajlik: a támogatott lakáshitel program is azt üzeni, hogy az állam fokozatosan visszavonul a család- és szociálpolitikából, ezzel a felelősséget a magánszemélyekre hárítva. De hogyan profitálhatnak a magas jövedelműek az új kedvezményes hitelből? Miért maradnak ki ebből az osztogatásból a közszolgáltatásokban dolgozók? És mi következne, ha hazánkban is a lengyel példát követve emelnék a nyugdíjakat? E három kérdésre három szakértőnk adja meg a választ.
Ritka alkalom, amikor a bank álmodozik, és az ügyfél állítja fel a szabályokat; általában éppen az ellenkezője történik. Ez a helyzet különösen igaz akkor, amikor valaki a legújabb választási lehetőség, az Otthon Start hitel iránt érdeklődik, ám a jövedelme nem éri el a középosztálybeli szintet. A végső döntést ugyanis a bank hozza meg, hogy ki érdemes a hitelfelvételre. Például egy 50 milliós kölcsön esetében a havi törlesztőrészlet körülbelül 237 ezer forintot jelentene.
Az MNB rendelkezései alapján legalább 474 ezer forintos nettó jövedelem szükséges ahhoz, hogy valaki megfeleljen a bankok elvárásainak, de a pénzintézetek ennél is szigorúbb feltételeket támaszthatnak. A múlt tapasztalatai azt mutatják, hogy a 3 százalékos kamat hosszú távon, 20-25 éves időtávon, bizonytalan, függetlenül attól, hogy az állam garanciát vállal. A bankok pedig hajlamosak extra óvintézkedéseket bevezetni a kockázatok minimalizálása érdekében. Ez a felelősség eltolása megfigyelhető a családtámogatások, nyugdíj-kiegészítések, sőt, még a köztisztviselők béremelése kapcsán is. Mi is zajlik tehát? A kormány a választások előtti kilenc hónapban igyekszik széleskörű jóléti intézkedéseket bevezetni, miközben a jóléti állam láthatóan háttérbe szorul, és a kockázatok jelentős része az egyének vállára nehezedik.
Az Otthon Start hitel valóban a csalárd osztogatás mintapéldája, amely rávilágít a rendszer hiányosságaira.
A kormány által eddig nyilvánosságra hozott információk alapján egy jómódú szülőpár, amelynek tagjai eddig egyenlő arányban birtokolták a családi ingatlant, lehetőséget kap arra, hogy külön-külön is igénybe vegyék az első lakás megszerzését segítő Otthon Start hitelt. A kormany.hu-n található feltételek szerint "lakóingatlanban 50 százaléknál nagyobb részesedéssel még nem rendelkezett" – ez a kikötés pedig lehetővé teszi számukra, hogy hosszú távon támogassák gyermekeik lakáshoz jutását. Ám valószínűtlen, hogy a többi adófizető szívesen hozzájárulna a kamatfizetéseikhez, hiszen nem mindenki tartja helyénvalónak, hogy a gazdagabb családok élvezzék a közpénzből finanszírozott támogatásokat.