Az orosz vélemények szerint az ukránok Trump előtt behódoltak, és most azt a látszatot kell kelteniük, hogy éppen ők akadályozzák a tűzszünet létrejöttét.

Donald Trump nyilatkozata szerint az Egyesült Államok és Oroszország már szerdán megkezdik a tárgyalásokat az ukrajnai tűzszünet feltételeiről. Sajtóinformációk alapján Steve Witkoff, az amerikai elnök különmegbízottja a közeljövőben Moszkvába látogat, ahol várhatóan személyesen Putyinnal fog egyeztetni. Az események alakulása figyelemre méltó, hiszen a két ország közötti kapcsolatok már régóta feszültek.
Miután Ukrajna kedden Szaúd-Arábiában jóváhagyta az Egyesült Államok által javasolt 30 napos általános tűzszünet feltételeit, most Oroszországnak lenne a soron, hogy hasonló lépést tegyen. "A labda most az ő térfelükön pattog" - nyilatkozta Marco Rubio, az amerikai külügyminiszter a tárgyalások lezárulta után.
A dzsiddai tárgyalások előestéjén Ukrajna kezdetben csak a légi és tengeri tűzszünetet, valamint a foglyok szabadon bocsátására vonatkozó tervet támogatta. Azonban végül elfogadták a szárazföldi harcok szüneteltetésére vonatkozó javaslatot is, amely az egész frontvonalra kiterjed. "Ukrajna pozitívan viszonyul ehhez a javaslathoz, és készen állunk arra, hogy ezt a lépést megtegyük. Az Egyesült Államoknak is ösztönöznie kell Oroszországot a hasonló álláspont elfogadására. Ha az orosz fél is beleegyezését adja, elindulhat a tűzszünet" - nyilatkozta Zelenszkij, Ukrajna elnöke a tárgyalások után.
Az Egyesült Államok belement abba, hogy visszaállítsa a hírszerzési információk megosztását: miután az elmúlt napokban azt felfüggesztették, hogy ezzel is nyomást gyakoroljanak Kijevre, az ukrán hadsereg jóval nehezebb helyzetbe került, a kurszki kiszögellésben pedig a hónapok óta ellenőrzésük alatt tartott terület közel felét elvesztették. A szaúdi megállapodás után Washington újra segíti hírszerzési információkkal az ukrán hadsereget, amit már Kijevből is megerősítettek:
"Örömmel értesítjük, hogy az Egyesült Államok biztonsági támogatása ismét a megszokott szintre emelkedett."
- jelentette be az ukrán külügyminisztérium, hivatkozva a katonai vezetésre.
Szaúd-Arábiában Ukrajna lényegében minden amerikai feltételt elfogadott, és ennek megfelelően aláírták a tűzszüneti javaslatot, még mielőtt megkapták volna a korábban követelt biztonsági garanciákat. Dzsiddában ugyan nem esett szó az ukrán ritkaföldfémek ügyéről, de a megállapodás előrehalad: a találkozót követően Marco Rubio is megemlítette, hogy a kormányzati szinten kölcsönösen folyik a részletes megállapodás előkészítése.
Az Európai Unió vezetői üdvözölték a szaúd-arábiai tűzszüneti tervet, Moszkvából egyelőre nem jött hivatalos reakció, de sokatmondó, ahogy az orosz állami sajtó kommentálja az erről szóló híreket. A Ria Novosztyi arról ír, hogy Kijev szégyenletesen kapitulált Dzsiddában Trump előtt, és hogy most Oroszországnak ügyesnek kell lennie:
"Úgy kell visszaadnunk a labdát Ukrajnának, hogy Zelenszkij ismét akadályozza Trump Nobel-díjhoz való közelítését."
Természetesen, szívesen átfogalmazom a szöveget az egyediség érdekében. Kérlek, oszd meg velem a pontos szöveget, amit szeretnél, hogy átkonvertáljak!
Oroszország stratégiája szerint úgy kell elutasítania az amerikai béketervet, hogy közben az amerikai elnök Zelenszkijt terhelje meg a kudarcért. "Finoman kell ráirányítani Trump figyelmét a béke megvalósítását akadályozó problémák valódi mértékére, hogy ne érje váratlan csapás az optimista lelkületét. Mindig nehéz szembesíteni valakit azzal, hogy a javaslata megvalósítása lehetetlen a bizalmatlanság és a keserű múlt tapasztalatai miatt" – olvasható a Kreml hivatalos kommunikációjában.