Az első erdélyi Tisza Sziget megalapítása egy rendkívül összetett és sokrétű utat járt be, tele kihívásokkal és nehézségekkel. Az alapító, aki elkötelezte magát a projekt mellett, számos akadállyal nézett szembe, amelyek nemcsak fizikai, hanem érzelmi meg


Az utolsó másfél évtized elegendő időt biztosított a fideszes vezetők számára, hogy félrevezessék az erdélyi magyarságot. Erről nyilatkozott Kátai István, a Székelyföldön született szabadúszó színész és kulturális menedzser, aki kétlaki életet él. Kátai a 444-nek adott interjújában beszélt erről, és emellett megemlítette, hogy ő alapította az első erdélyi Tisza Szigetet Kolozsváron.

Az Erdélyi Kossuth Tisza Sziget megalakulása szorosan összefonódik Magyar Péter március 15-i felhívásával, amelyben arra ösztönözte az erdélyi magyar közösséget, hogy álljanak mellé. Kátaiék figyelmesen reagáltak erre a felkérésre, komolyan véve a felelősséget, ami a magyar közösség összefogását illeti. Magyar Péter véleménye szerint az erdélyiek számára sokszor csak a köztévé hírei jelentik az információforrást, így talán nem is teljesen érzékelik a helyzet bonyolultságát Magyarországon.

A folyamat, amely során eljut az erdélyi választópolgárokhoz az a felismerés, hogy ez a rendszer a lelkeket rombolja, rendkívül hosszú és fájdalmas lesz. Az az összefogás, ami 1989-ben, Ceaușescu bukásának napjaiban született, mára már csak emlék. Akkoriban Magyarország bőségesen támogatta közösségünket élelmiszerrel, könyvekkel és egyéb szükséges javakkal. Ma azonban a félelem és a gyűlölet árnyéka vetül az erdélyi magyarok és a magyarországi társadalom közé. Sajnos, a magyar kormány éppen ezt a feszültséget táplálja, hiszen mindig szükség van egy ellenségre, hogy hatalmát megőrizhesse.

- jelentette ki Kátai.

A 444-nek nyilatkozva megosztotta, hogy már korán támogatta Magyar Pétert, mert úgy érezte, hogy "ez az ember, még ha a patás ördög lenne is, megérdemli a figyelmet." Ezt követően videófelvételről szólalt fel az őszi tévészékház előtti demonstráción, ahol kifejtette, hogy "innentől kezdve kezdődött el a számkivetettség, a kálvária és az alázat."

Négy-öt hónapos tolnai munkásság után februárra végre összeállt a csapat Erdélyben, és áprilisban öt lelkes alapító taggal hivatalosan is megalapítottuk a Tisza szigetet. Én vagyok az arca a kezdeményezésnek, én fogom irányítani a sziget ügyeit. A Facebook-csoportunk már több mint nyolcszáz főt számlál, és mindenkit szívesen fogadok. Sokan jelezték, hogy nem mernek csendestársnak sem jelentkezni, mert félnek a munkahelyük elvesztésétől. Az alapítás napján egyik tagtársunkat megfenyegették, hogy ha részt vesz a csoportban, nem kap több munkát, míg egy másik, a kulturális szférában dolgozó kollégánk elmondása szerint a szerződésében kifejezetten szerepel, hogy ha a magyar kormány vagy az RMDSZ ellen emel szót, azonnal kirúgják.

Kátait nem lepte meg, hogy a székely tiktokos Veres Zsolt Magyar Péter kibelezésére utalt egy videóban, ha Székelyföldre merészkedne. "A közösségi médiában erősködnek, aztán leülsz szemtől szembe, akkor már majdhogynem párbeszédet lehet velük folytatni. Mindig elmondják, mennyi jót tett a Fidesz az erdélyi magyarságért. De vannak iskolatársaim, akik politikusok lettek, ők szemtől szembe is elmondják nekem, hogy hazaáruló vagyok" - nyilatkozta Kátai a 444-nek.

Related posts