Az amerikai hadsereg egykori tagja, aki az Iszlám Államhoz fűződő kapcsolatokat ápolt, volt a gázolás elkövetője New Orleansban.


Az újévi támadás során sajnálatos módon tizenöt ember vesztette életét.

Legalább 15 ember életét vesztette a New Orleans-i gázolásos terrortámadás során. Egy férfi helyi idő szerint hajnali negyed négykor, a város ikonikus Bourbon Streetjén, járművével a szilveszteri ünneplők közé hajtott, csupán néhány órával azután, hogy az új év beköszöntött a városban.

A gázolásos ámokfutás után a golyóálló mellényt viselő férfi kiszállt a bérelt járműből és tüzet nyitott, de a rendőröknek sikerült végezniük vele. Az elkövetőt azonosították, Samszúd din Dzsabbar a neve. A feltételezések szerint a 42 éves férfi, aki amerikai állampolgár, nem egyedül követte el a támadást.

Dzsabbar, a jelek szerint, ingatlanügynökként kereste a kenyerét. Korábban az Egyesült Államok hadseregében szolgált, ahol tíz évig informatikai szakemberként teljesített szolgálatot. A The New York Times által közzétett bűnügyi nyilvántartások alapján kiderült, hogy kétszer is jogi problémákba keveredett: először 2002-ben lopás vádjával, majd 2005-ben érvényes jogosítvány nélküli vezetés miatt került a hatóságok látókörébe.

Az FBI bejelentette, hogy terrorcselekményként vizsgálja az ügyet, miután az Iszlám Állam (IS) fekete zászlaját találta a gyanúsított járművében. Az FBI most azt vizsgálja, hogy a férfinak vannak-e kapcsolatai terrorszervezetekkel, és a lakosság segítségét kérte az esetleges bűntársak felkutatásához.

A támadó saját szavai szerint az Iszlám Állam inspirálta őt a gyilkos akció végrehajtására. Ezt az információt a közösségi médiában megosztott videóiban osztotta meg, mindössze néhány órával a tragikus esemény előtt – tájékoztatta a nyilvánosságot Joe Biden amerikai elnök, az FBI adataira hivatkozva. További felvételeken pedig arról beszélt, hogy megölni kívánja a saját családját.

Az FBI legfrissebb jelentése szerint újabb robbanószerkezeteket fedeztek fel a francia negyedben. A helyszíni biztonsági kamerák felvételein jól látható, ahogyan három férfi és egy nő elhelyez egy szerkezetet a már ott lévő improvizált bombák között. Később azonban kiderült, hogy a felvételen szereplő négy személyt eltávolították a gyanúsítottak listájáról, így a nyomozás új irányt vehet.

Egy nyomozó a CNN-nek nyilatkozva felfedte, hogy a kisteherautó hátsó részében felfedezett hűtőtáska számos házilag készített eszközt rejtett, amelyek feltételezhetően robbanószerkezetek voltak. A helyi híroldal, a New Orleans Advocate is megerősítette a hírt, és forrásaikra hivatkozva egy 42 éves férfit említettek, aki katonai egyenruhát viselt, mint lehetséges elkövetőt.

Közben eddig ismeretlen okból felrobbant egy Tesla Cybertruck Las Vegasban, Donald Trump szállodája előtt. A sofőr meghalt, hét ember könnyebben megsérült. Elon Musk, az autógyártó vezetője, aki szerepet vállalt Trump következő adminisztrációjában, szándékos robbantásra gyanakszik. A Cybertruck egy háromtonnás futurisztikus jármű, amelyet Európában még nem engedélyeztek.

A jármű a Trump International Hotel átlátszó bejárata előtt állt meg, amikor hirtelen hatalmas robbanás rázta meg a teret - nyilatkozta Kevin McMahill, Las Vegas seriffje. Elon Musk az X platformon osztotta meg, hogy "a Tesla teljes vezetői csapata" alaposan nyomoz a robbanás hátterében. "Ilyesmit még soha nem tapasztaltunk" - tette hozzá a Tesla vezetője.

A hatóságok vizsgálják, hogy a robbanásnak van-e köze a New Orleans-i terrortámadáshoz. Pláne, miután kiderült: mindkét járművet a Turo nevű autómegosztó szolgáltatáson keresztül bérelték.

Related posts