Az alvászavarok, tanulási problémák és figyelemzavarok kialakulása szempontjából aggasztó, hogy már a legfiatalabbak is egyre inkább a mobiltelefonok világába merülnek.

Már a másfél éves gyerekek közel fele napi tévéfogyasztó, ötödük pedig tabletezik vagy okostelefonozik is. Minél alacsonyabb az anya iskolai végzettsége és életkora, annál valószínűbb, hogy a kisgyereke képernyő előtt ül. A WHO kétéves korig teljes képernyőmentességet javasol.
Bár a legfiatalabbak még csak most ismerkednek a járás és a beszéd alapjaival, a tévénézés és a digitális eszközök, például az okostelefonok használata már jelentős részesedést képvisel a mindennapjaikban Magyarországon. Ezt a megállapítást a Gyermeknevelés című tudományos folyóiratban közzétett nemrégiben készült kutatás mutatja, melynek szerzői Kopcsó Krisztina, Ökrös Fruzsina és Boros Julianna.
A kutatott másfél éves kisgyermekek majdnem fele naponta tévét néz, és nem is rövid időre: átlagosan 99 percet töltenek a képernyő előtt.
A legfrissebb adatok szerint a gyermekek körében csupán a korosztály kicsivel több mint tizede él képernyőmentesen, ami rávilágít arra, hogy a jelenlegi kisgyerekes szülők többsége nem követi azt a népszerű elképzelést, miszerint a tévék és okostelefonok használatát széles körben korlátoznák. A kutatások eredményei azt mutatják, hogy ez a jelenség csupán a családok egy szűk szeletére vonatkozik.
A kora gyerekkori médiahasználat eddig még nem kapott reprezentatív hazai mintán végzett figyelmet. A kutatók a Kohorsz '18 Magyar Születési Kohorszvizsgálat keretében kérdezték meg azokat az anyákat, akik gyermekeik születése óta részt vettek a kutatásban, 2019 és 2020 között. Az ebből származó adatokat elemezték a legújabb tanulmányban, amely most került publikálásra.
Mivel az érintett korosztálynak a kérdezés idején csak 7 százaléka járt bölcsődébe, az édesanyáknak pedig csupán a 11 százaléka dolgozott, túlnyomórészt olyan gyerekekről van szó, akik egész nap otthon vannak az édesanyjukkal.
Bár az okostelefonok és tabletek mára már szinte minden háztartásban jelen vannak, a másfél éves kisgyermekek leggyakrabban még mindig a televíziót választják szórakozásként. A felmérés során megkérdezett anyák szerint a kicsik 43,6 százaléka naponta néz tévét, míg ötödük rendszeresen használ valamilyen érintőképernyős eszközt – például okostelefont vagy tabletet – filmek és videók megtekintésére. A gyerekek többsége nem csupán passzívan nézi a tartalmakat, hanem aktívan interakcióba lép, ujjával görgetve és tapintva az eszközöket. Mindössze a másfél évesek 14 százaléka mondható el, hogy egyáltalán nem érintkezik képernyővel, míg közel negyedük maximum napi fél órát tölt el ilyen tevékenységgel.
"Amikor a mindennapi életben szerzett élményekre és tapasztalatokra tekintünk, az eredmények egyáltalán nem meglepőek" - osztja meg véleményét Budavári Eszter, a Mindwell Pszichológiai Központ szakpszichológusa. Hozzáteszi, hogy elegendő csak visszaemlékezni arra, mennyi kisgyermeket látni telefon társaságában, akár éttermekben, akár babakocsikban.
A kutatás arra is kitér, hogy az anyák milyen körülmények között engedik a gyereknek a digitálismédia-használatot.