Az ország egyik legnépszerűbb zenekara a megszűnés határvonalán egyensúlyozik.


Forráshiány következtében megszűnt az Anima Musicae Kamarazenekar, hazánk egyik legelismertebb komolyzenei együttese, tagjainak munkaviszonya. G. Horváth László, a Junior Príma-díjas formáció vezetője az Indexnek nyilatkozva elmondta, hogy 2025-re gyakorlatilag ellehetetlenültek, és már minimálbérre sem tudja bejelenteni a zenészeket. Annak ellenére, hogy 2024-ben körülbelül 17 ezer fizető nézőt és 20 ezer koncertlátogatót vonzottak, az elmúlt másfél évtized során az egyik legjelentősebb hazai kamarazenekarrá váltak.

Az Anima Musicae Kamarazenekar, amely 2010-ben alakult, azóta számos nemzetközi versenyt nyert meg, és hazai díjakat is kiérdemelt. Magyarország és Európa kiemelkedő koncerthelyszínein rendszeresen fellépnek, így a közönség már jól ismeri őket. A Junior Prima- és Artisjus-díjas együttes koncertjei a bécsi Musikverein, a berlini Philharmonie és a lipcsei Gewandhaus rangos színpadain is elhangzottak, emellett különböző fesztiválokon koncerteztek Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Portugália, Marokkó és Törökország területén, valamint szomszédos országokban is. A zenekar nemcsak a művészetek terén aktív, hanem ifjúságnevelő és karitatív kezdeményezésekkel is foglalkozik, szívügyüknek tekintve a közösség támogatását.

Évek óta önálló koncertsorozatokat tartanak a Zeneakadémia Nagytermében és a Nádor Teremben, emellett gyakran meghallgathatók az Óbudai Társaskör színpadán is. Mióta léteznek, olyan világhírű művészekkel léptek fel, mint Baráth Emőke, Baráti Kristóf, Bogányi Gergely, Sir James Galway, David Grimal, Kelemen Barnabás, Szergej Nakarjakov, Perényi Miklós, Rados Ferenc, Rolla János, Shlomo Mintz, Alexander Sitkovetsky, Kirill Troussov, Várjon Dénes, Várdai István és Vásáry Tamás. Számos hazai és nemzetközi fesztivál visszatérő fellépői, több éve a Kelemen Barnabás és Kokas Katalin által vezetett Fesztivál Akadémia Budapest és a Szent Gellért Fesztivál rezidens zenekara, emellett szerepeltek az "MVM Zenergia" jótékonysági koncertjén is. Lemezeik a Hungaroton kiadásában jelentek meg, de a NAXOS és az Ongaku Records is megörökítette produkcióikat. Érdemes megemlíteni, hogy 2023-ban 115 fellépéssel, míg 2024-ben 98 eseménnyel a legaktívabb hazai kamarazenekarrá váltak.

Az együttes állami támogatása 2022 óta folyamatosan csökkent, ami aggasztó tendenciát mutat, hiszen a fellépésszám és az elismertség egyaránt növekedett. A támogatás mértéke 60 millió forintról 50 millióra, majd 40 millióra zsugorodott. Közben a működési költségek az inflációs hatások következtében drámaian megemelkedtek: G. Horváth László megfogalmazása szerint ezek a költségek a kétszeresére nőttek. A zenekar vezetője hangsúlyozta, hogy a fennmaradás érdekében sürgősen 30 millió forintos gyorssegélyre van szükség. A kiemelt kategóriájú kamarazenekarok jövője érdekében pedig elengedhetetlen, hogy évi 150 millió forintos állami támogatás biztosítva legyen a stabil és folyamatos működéshez.

Az elmúlt években már több mint 100 különböző magyar településre eljuttattuk a magas színvonalú klasszikus zenét, bizonyos szempontból az ország kamarazenekarának érezzük magunkat. Bízunk a kormányzati jószándékban és abban, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztériumban megoldást találnak a problémánkra. Állás nélkül nem tudjuk tovább folytatni a missziónkat, piaci alapon természetesen lehet koncerteket szervezni, de előre tervezhető, kiszámítható jövedelmet, bért adni - ami a közösség megtartásának feltétele - lehetetlen. Ehhez elengedhetetlen az állami kultúrafinanszírozás felosztási szabályzatának megreformálása

- fogalmazott G. Horváth László, amikor az Index kérdéseire reagált.

Az Anima Musicae Kamarazenekar nem áll egyedül a színpadon, hiszen más kamarazenekarok is hasonló kihívásokkal néznek szembe.

Related posts