"A mai fiatalokat már egészen eltérő módszerekkel taníthatjuk, mint három évtizeddel ezelőtt. 2024-ben a kiemelkedő pedagógusok és lenyűgöző iskolák új utakat nyitnak meg a tanulás előtt."

Idén sok pedagógussal találkoztunk, és eljutottunk olyan iskolákba is interjúzni, amelyek létezéséről csak kevesen tudtak, mégis kiemelkedő munkát végeznek.
2024-ben indítottuk el a "Kezükben a jövő" című sorozatunkat, melynek célja, hogy rávilágítsunk a magyar oktatás jelenlegi állapotára és annak ígéretes aspektusaira. Szerencsére akadnak még olyan elhivatott pedagógusok és kiváló iskolák, amelyek példát mutatnak a szakmában. Ellátogattunk olyan intézményekbe, ahol valóban csodálatos módon támogatják a gyerekek fejlődését, és találkoztunk olyan tanárokkal, akik kiemelkednek elkötelezettségükkel és innovatív megközelítéseikkel. A magyar iskolákban még több ilyen példaképre lenne szükség ahhoz, hogy a jövő generációi sikeresen boldoguljanak. Az idei év során összegyűjtöttünk néhány inspiráló történetet és tapasztalatot, hogy megmutassuk, milyen kincsekre bukkanhatunk az oktatás világában, még a nehézségek közepette is.
Molnár Andrea már 34 éve tanítóként, tehetségfejlesztő pedagógusként dolgozik, jelenleg a XIV. kerületi Móra Ferenc Általános Iskola igazgatóhelyettese. A pályája során számtalanszor bebizonyította, hogy a pedagógia a vérében van, és titokzatos módon ismeri a legkülönbözőbb gyerekek szíve felé az utat. A több díjjal kitüntetett pedagógus mindent megtesz azért, hogy a gyerekek a megfelelő oktatást és tehetséggondozást kapják az állami iskolákban is. A hitvallását minden tanárnak érdemes lenne megszívlelni, mert valószínűleg ez az egyik kulcs ahhoz, hogy a gyerekek jó oktatást kapjanak:
"Mindenkinek szüksége van arra, hogy folyamatosan megújuljon és alkalmazkodjon a változó körülményekhez" - hangsúlyozta Molnár Andrea. "A mai gyerekek oktatása már teljesen eltér az 30 évvel ezelőttiektől; most sokkal interaktívabb megközelítésekre van szükség, ahol az élménypedagógia eszközei játszanak kulcsszerepet. Ehhez a pedagógusok részéről is elengedhetetlen a rugalmasság és a fejlődés iránti nyitottság." Az igény a tehetséggondozás iránt szintén a fejlődésvágya hozta létre, és ebben a területben találta meg azt a küldetést, amely azóta is motiválja őt.
Andrea szívből mesél tanárairól, akik különleges hatással voltak életére: dr. Czeizel Endre, dr. Gyarmathy Éva, dr. Herskovics Mária, dr. Heimann Ilona, dr. Balogh László, Fuszek Csilla, dr. Szivák Judit... csak néhányan közülük. Az ő szenvedélyük és szakmai kiválóságuk igazi inspirációt jelentett számára, amely örökre meghatározta elhivatottságát. „Amikor észrevettem, hogy a legtöbb iskolában dolgoznak fejlesztőpedagógusok, logopédusok és pszichológusok, de a tehetséggondozásra specializált szakember még hiányzik, akkor tudatosult bennem, hogy ez az én hivatásom. Megéltem azt az érzést, amikor egy tanuló a zsenialitás határvonalán egyensúlyozik, és ez mély nyomot hagyott bennem.”
Ezeket a gyerekeket nem elnyomni vagy megdorgálni kell, ha az órán olvasnak - hanem támogatni! Hiszen ha valaki olvas, az azt jelenti, hogy van egy belső igénye, hogy felfedezzen valami újat, mert a tananyag már nem elégíti ki a kíváncsiságát. Emlékszem, volt egy tanítványom, aki az asztal alatt rejtőzködött, és onnan adta elő a verset, amit megtanult. Ha bármit kérdeztem tőle, mindig tudta a választ, de csak az asztal alól osztotta meg velem. Éreztem, hogy a figyelme velem van és aktívan dolgozik, csupán másféle környezetre volt szüksége ahhoz, hogy kifejezze magát. Miért ne válaszolhatna egy gyerek az asztal alól? Az ilyen helyzetek csak azt bizonyítják, hogy a tanulás nem mindig a megszokott keretek között zajlik. Olvasd el a teljes interjút ide kattintva!
Egy nlc videóban találkozhattunk Sindulár Mariannával, aki már gyerekként tudta, hogy pedagógus szeretne lenni. Elhatározta, hogy amint lehetősége adódik rá, olyan iskolát nyit, amely azokat a gyerekeket szolgálja, akiket a társadalom gyakran elfelejt vagy félreállít. Ők azok a fiatalok, akikkel "csak a baj van", akik általában az iskolai folyosókon vagy az igazgatói irodákban találják magukat. Marianna számára a figyelemhiányos gyerekek sorsa különösen fontos, ezért létrehozta a Turbó Tanodát. Itt a gyerekek nem csupán az iskolai tananyagot sajátítják el, hanem egy sokkal gazdagabb élményben részesülnek. Miért van az, hogy a gyerekek itt nem akarnak szünetet tartani? Miért kerülnek el a verekedések? Hogyan lehetséges, hogy olyanok is megtanulnak írni-olvasni pár hónap alatt, akikről már rég lemondtak a korábbi iskoláikban?
"A figyelemhiánnyal küzdő gyermekek különösen nehéz helyzetben vannak, hiszen gyakran nem részesülnek abban a figyelemben és szakmai támogatásban, amelyre szükségük lenne a fejlődésükhöz" - osztotta meg Marianna. "Sajnos ennek gyakran az a következménye, hogy a gyerekek a folyosókon kötnek ki."
A mi meggyőződésünk az, hogy felfedezzük azt a fejlettségi szintet, ahol a gyermeknek szüksége van a fejlődésre. Itt azonosítjuk azokat a területeket, ahol lemaradás tapasztalható, és ezen a ponton kezdjük el a tanítást. Fedezd fel a teljes videót az alábbi linkre kattintva!
Brantner Gyöngyi, a Somogy megyei Lakócsa tanára, olyan különleges figura, akit diákjai szinte második anyjuként emlegetnek. "Olyan mintha a második anyánk lenne!" - mondják a gyerekek, és ez nem véletlen. A falu fiataljainak többsége hátrányos helyzetű, ahol a tanulás az egyetlen valódi kiút a nehézségekből, de a körülmények nem mindig kedveznek. Miért is olyan kihívás számukra a tanulás? A válasz összetett: a családi háttér, a gazdasági nehézségek, és a mindennapi élet kihívásai mind befolyásolják a gyerekek motivációját és lehetőségeit. Brantner tanárnő azonban nem adja fel. Minden erejével azon van, hogy a diákjai számára ne csak tudást, hanem hitet is adjon. Rendkívüli türelemmel és kreatív módszerekkel közelíti meg a tanítást. Olyan programokat és projekteket indít, amelyek személyesen érintik a gyerekeket, és segítenek nekik felfedezni a tanulás örömét. Beszélgetéseket folytat velük, figyelemmel kíséri fejlődésüket, és mindig ott áll mellettük, amikor nehézségekkel szembesülnek. A bukásra álló diákok számára igazi híd a siker felé, hiszen Brantner Gyöngyi nemcsak a tantárgyi tudásra, hanem a személyes fejlődésre is hangsúlyt fektet. Motiváló szavai és bátorítása révén sok gyerek eléri, hogy ne csak megússza az évismétlést, hanem szakmát is szerezzen. Az ő példája arra tanít, hogy a tanárok szerepe messze túlmutat a tantermi kereteken; ők lehetnek a változás katalizátorai, akik képesek álmaikat valóra váltani.
"Elengedhetetlen számomra, hogy ezek a fiatalok valódi sikerélményekhez jussanak" - osztotta meg Brantner Gyöngyi az nlc videójában. "Úgy vélem, hogy az igazi áttörés a tanulásban rejlik, hiszen a megszerzett tudást senki nem tudja tőlük elvenni."
A videóban a tanár részletesen kifejti, hogy a szavahihetőség kulcsszerepet játszik abban, hogy sikeresen ösztönözze a falu fiataljait a tanulásra. Az őszinte hite a gyerekek képességeiben hitelesítette a szavát, és a diákok is elhiszik, hogy ők is képesek a sikerre. Ha szeretnéd megismerni a teljes mondanivalót, kattints ide a videóra!
Göncruszka, egy hatszáz fős település, a szlovák határ közelében található, és sajnos a hátrányos helyzetű falvak sorát gyarapítja. A települést sújtó tömeges elvándorlás és a magas munkanélküliség komoly kihívások elé állítja a helyieket. Az állami iskola bezárása különösen fájó pont lett a közösség számára. Ebben a nehéz időszakban érkezett Göncruszkára Levente és felesége, Zsuzsa, akik református lelkipásztorként vállalták el a helyi közösség szolgálatát. Gyorsan rájöttek, hogy az oktatás hiánya végzetes következményekkel járhat a falu jövőjére nézve, ezért elhatározták, hogy kis református közösségükkel összefogva iskolát alapítanak. A Talentum nevet viselő intézmény egyedi oktatási modellt képvisel, amely különbözik minden más magyarországi iskolától. A náluk végzett diákok ma már olyan neves felsőoktatási intézményekben tanulnak, mint a Corvinus, az ELTE vagy a Műszaki Egyetem. Mégis, a házaspár számára nem csupán a továbbtanulás a legfontosabb mérföldkő, hanem az, hogy a gyerekek olyan értékeket és közösségi élményeket kapnak, amelyek segítik őket abban, hogy felelős felnőttekké váljanak, és aktív részesei legyenek a helyi közösségnek.
„Nem volt annyi pénzünk, hogy gázt köthessünk be, de szerencsére kaptunk ajándékba egy kazánt. A környék gazdái felajánlották a szalmabáláikat, a gyülekezeti tagok pedig összegyűjtötték a falaveleket. Gondosan beosztottuk, hogy óráról órára ki fogja fűteni az iskolát - mesélte Levente a videóban.”
Zsuzsa, a felesége, kiemelte, hogy a gyerekek felé csak a képességeikhez mérten állítanak elvárásokat. Ez a megközelítés olyan támogató és inspiráló környezetet teremt az iskolában, amely lehetővé teszi a tanulók számára, hogy kibontakoztathassák a tehetségüket. Ha szeretnéd megismerni a teljes videót, kattints ide!
Penészlek, a Nyírség szívében megbúvó kis falu, alig ezer lakosával a román határ közelében helyezkedik el. Itt a munkalehetőségek szűkösek, és a jövőbeli kilátások még ennél is borongósabbak. De vajon milyen esélyekkel indulhat egy itt született gyermek? A helyi iskola vezetője határozottan hisz abban, hogy a tudás az egyetlen út a szegénységből való kitöréshez. A helyi iskola irányítása alatt a tanulás nem csupán kötelezettség, hanem egy életre szóló lehetőség. A faluban minden gyermek, függetlenül a körülményeitől, folytatja tanulmányait. De hogyan sikerül ezt a látszólag lehetetlent megvalósítani? A válasz a közösség összefogásában, a pedagógusok elkötelezettségében és a motivációs módszerek sokszínűségében rejlik. A tanárok nem csupán oktatók, hanem mentorok is, akik személyre szabott figyelmet fordítanak a diákokra. Még a legnehezebben tanuló gyerekeket is arra ösztönzik, hogy felfedezzék saját erősségeiket, és céljaik elérésére összpontosítsanak. A folyamatos visszajelzés és a dicséret, a sikerélmények kiemelése mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a tanulók ne adják fel, hanem bátran nézzenek szembe a kihívásokkal. A közösségi programok, például a szülők bevonása és a helyi vállalkozások támogatása, szintén kulcsszerepet játszanak a gyerekek jövőjének formálásában. Így Penészlek nem csupán egy eldugott falu, hanem egy olyan hely, ahol a tanulás nem csupán lehetőség, hanem kötelező lépés a siker felé.
Hajdu Henrietta intézményvezető a videóban kifejtette, hogy a penészleki gyerekek szívesen látogatják az iskolát. "Iskolánk akkreditált kiváló tehetségpont, és mindent elkövetünk, hogy a diákok sokféle területen kibontakozhassanak" - mondta. Az iskola különféle szakkörök, különórák és tehetséggondozó programok révén biztosítja a lehetőségeket, hogy a gyerekek felfedezhessék saját erősségeiket. Lehet, hogy valaki nem a matematikában jeleskedik, de remek táncos vagy tehetséges rajzoló. "Ezek a művészeti tevékenységek segítenek a gyerekeknek megszeretni a tanulást" - tette hozzá a pedagógus, felfedve az iskola sikerének titkát. A teljes videót itt nézheted meg!