A Fidesz számára a háború következtében eltűnt ukrán gyermekek sorsa nem tűnik jelentőségteljesnek.

Az Európai Parlament ezen a héten több fontos határozatot fogadott el, amelyek az emberi jogi kérdésekre összpontosítanak. Különösen figyelemre méltó volt a szavazás, amely az Oroszország által erőszakkal elrabolt ukrán gyermekek védelméről szólt. Érdekes módon a fideszes képviselők nem reagáltak a szavazásra, és nem nyomták meg a gombjaikat.
516 igen szavazattal, 2 nem szavazattal és 35 tartózkodással fogadták el azt az állásfoglalást, amelyben az európai parlamenti képviselők határozottan elítélik az Oroszország által Belarusz támogatásával végrehajtott "népirtó stratégiát", amelynek célja az ukrán identitás eltörlése.
Az ukrán gyermekek erőszakos eltulajdonításának, kitoloncolásának, illegális örökbefogadásának, meggyilkolásának, valamint az oroszosítás és militarizáció kegyetlen gyakorlatának azonnali leállítására van szükség - hangsúlyozták a képviselők. Az Európai Parlament arra szólította fel az orosz hatóságokat, hogy haladéktalanul tegyenek jelentést minden kitoloncolt ukrán gyermek személyazonosságáról és hollétéről. Emellett biztosítaniuk kell az érintett gyermekek megfelelő ellátását, valamint a biztonságos és feltétel nélküli hazatérésüket.
Az európai parlamenti képviselők arra ösztönzik az Európai Uniót és a tagállamokat, hogy vegyenek részt az Ukrán Gyermekek Visszatérésének Nemzetközi Koalíciójában. Emellett a nemzetközi közösségnek elengedhetetlen, hogy felelősségre vonja Oroszországot a különféle nemzetközi bírósági fórumokon.
Bármely igazi békemegállapodás nélkülözhetetlen eleme, hogy biztosítsa e gyermekek hazatérését, továbbá garantálja az erőszakos átszállítások és kitoloncolások felelősségre vonhatóságát.
A képviselők összegzése alapján az ukrán hatóságok adatai szerint közel húszezer gyermeket hurcoltak el az orosz erők, akik közül mindössze 1300-an tudtak eddig hazatérni.
Az állásfoglalás támogatói között a Tisza Párt képviselői szerepeltek, míg a Mi Hazánk részéről Borvendég Zsuzsanna tartózkodott, a fideszes képviselők pedig nem vettek részt a szavazásban. Érdekes módon a Demokratikus Koalíció két képviselője is távol maradt, azonban valószínű, hogy nem is voltak jelen az ülésen, mivel más ügyekben sem tűntek fel a szavazólapon. A Fidesz politikai tagjai más jellegű szavazásokban vettek részt. Ami a Fidesz hozzáállását illeti, ez nem meglepő: a kormánypárthoz tartozó politikai képviselők az utóbbi évek során következetesen elkerülték azokat a szavazásokat, amelyek az emberi jogokkal kapcsolatos állásfoglalásokat érintettek az Európai Parlamentben.