Egy CNN újságíró kérdése Szijjártó Péterhez: "Miniszter úr, én és a férjem szorosan együttműködünk..."


Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán New Yorkban interjút adott Richard Questnek a CNN műsorában. Az adás vonatkozó részletét a tárcavezető közzé is tette a Facebook-oldalán.

Az újságíró a beszélgetés elején felhozta a magyar kormány álláspontját, miszerint "függetlenül attól, hogy Zelenszkij mennyire fenyeget, zsarol vagy próbál nyomást gyakorolni rájuk Brüsszelen keresztül, Magyarország nem támogatja Ukrajna EU-hoz való csatlakozását."

Szijjártó válaszában hangsúlyozta, hogy amikor az Európai Unió bővítése kerül szóba, a leglényegesebb szempont az, hogy olyan új tagállamokat fogadjunk el, amelyek képesek erősíteni a közösséget. Ukrajna esetében azonban úgy véli, hogy ez nem lenne reális, hiszen egy háborúval sújtott ország potenciálisan maga is konfliktusokat hozhatna az unió területére, amit mindenképpen el szeretnénk kerülni.

Richard Quest erre visszakérdezett Szijjártónál, hogy minden szempontot figyelembe véve is azt mondaná-e, hogy nem támogatja Ukrajnát? A miniszter erre némileg kitérő választ adott, felemlegetve Magyarország történelmének legnagyobb humanitárius műveletét, és azt is, hogy ha nem szolgáltatna az ország áramot Ukrajnának, akkor ők nem tudnának működni.

Ha nem nyújtottunk volna támogatást a menekülteknek, joggal merülhetne fel a kérdés, hogy hol állunk Ukrajna mellett. Azonban mi különböző módokon segítjük a bajbajutottakat. Mindazonáltal nem vagyunk hajlandók Magyarország érdekeit veszélyeztetni. A magyar emberek már túl sokáig viselik ennek a konfliktusnak a terheit, miközben nincs közvetlen felelősségünk a helyzetért.

- mondta, majd kifejtette az újságírónak, hogy számára elképzelhetetlen, milyen módon sérült a magyar közösség jogai Ukrajnában az utóbbi évtized során. Rámutatott, hogy az anyanyelvhez fűződő jogukat az oktatásban, az iskolákban, a kultúrában és a közigazgatásban rendkívül súlyosan megsértették.

Szijjártó Péter a vámokkal kapcsolatosan kifejtette, hogy "mi egy olyan nemzet vagyunk, amely a történelme során számtalan nehézségen ment keresztül, és biztos vagyok benne, hogy most is képesek leszünk alkalmazkodni ehhez a kihíváshoz. Viszont ez nem fog könnyen menni." A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy sokkal kedvezőbb lett volna, "ha az Európai Bizottság elkerülte volna a súlyos hibát, amelyet elkövetett. Mi történt, amikor Trump elnök hivatalba lépett? Kértük az Európai Bizottságot, hogy haladéktalanul csökkentsék az EU által az Egyesült Államok autóipari exportjára kivetett vámokat. Miért? Mert az EU négyszer magasabb vámokat alkalmazott az amerikai autókra, mint fordítva. Ha az Európai Bizottság időben csökkentette volna ezeket a vámokat, most valószínűleg sokkal kedvezőbb helyzetben lennénk. Szomorú, hogy az Európai Bizottság nem tudott kedvezőbb környezetet teremteni."

Az interjú során Richard Quest az LMBT-kérdéseket is érintette. Kifejtette, hogy a törvény szövege alapján elképzelhető, hogy a Pride rendezvényeket be kellene tiltani, hiszen ezek a homoszexuális szerelem kifejeződései.

Milliószor elmondta, többek között ebben a műsorban is, mindenki azt szerethet, akit akar Magyarországon. A probléma az, hogy én és a férjem nem foghatjuk meg egymás kezét Budapesten, ugye? Mert az a homoszexualitás nyilvános kifejezése lehetne, és akkor megbüntethetnek minket, nem igaz?

- Kérlek, tedd különlegessé a mondandódat! - kérdezte.

Ezután a következő beszélgetés zajlott le, szó szerint idézzük:

Szijjártó Péter: Nem, nézze, a Pride és az, ami körülötte történt nagyon-nagyon egyértelműen bebizonyította, hogy a szerelem teljesen szabad Magyarországon.

Richard Quest: Ne, ugyan már, Péter!

Szijjártó Péter szavaival élve: Az ember szívének szava szerint szereti azt, akit szeretne, és azzal osztja meg életét, akivel szeretné. Van egy kérésünk, Richard. Mindössze egyetlen kérésünk van. Kérlek, ne tanúsíts provokatív, kínos vagy udvariatlan magatartást a nyilvános helyeken. Ez az egyetlen elvárásunk a társadalom irányába. Ha láttál már felvételeket különböző európai városok Pride Felvonulásairól, akkor biztosan érzed, miről beszélek. Gyerekek is jelen vannak az utcákon, nézik a tévét, így az oda nem illő, zavarba ejtő viselkedés a nyilvános helyeken elfogadhatatlan. Ugyanakkor, Richard, mindenki szabadon választhatja meg, kit szeret, és kivel él együtt. Az államnak ebben a kérdésben nincs szerepe.

Richard Quest: De az egyetlen ok, amiért most láthatjuk a képet, amit az Önök előtt lévő képernyőn látnak, az az, hogy nem tartották be a tilalmat, megtartották a felvonulást. És még egyszer megkérdezem, Miniszter úr, én és a férjem kéz a kézben állunk Budapesten. Kockáztatjuk, hogy letartóztatnak minket?

Szijjártó Péter: Nem, ugyan már! Miért mondja ezt? Nem, egyáltalán nem. Szívesen látjuk Önöket. Jöjjön el a férjével Budapestre, tetszeni fog!

Richard Quest: Úgy lesz, köszönjük, uram! Sőt, meghívjuk Önt vacsorára egy utcai kávézóba Budapesten, mert ez így helyes. Csodálatos város. Nagyon várom, hogy találkozhassunk. Nagyon köszönjük, Miniszter úr, hogy eljött hozzánk!

Related posts