A bejutási küszöb csökkentése nem hozna előnyöket Orbán számára, amennyiben a Tisza győzedelmeskedik; akár kétharmados többséget is elérhet.

A gyülekezési jog korlátozása következtében szervezett demonstrációk révén a Tisza hatalmas árnyékában szinte elfeledett kisebb pártok végre elérhették a nyilvánosságot. Ez a helyzet különösen kedvező a Fidesz számára, amely igyekszik kihasználni az ellenzék megosztottságát.
A rendszerváltás utáni jelentősebb politikai átrendeződéseket minden esetben megelőzte a közvélemény megbillenése, így szinte mellékesnek bizonyult, hogy az adott pillanatban milyen választási rendszerben zajlott a voksolás - erről beszélt korábban a Partizánban Tölgyessy Péter, aki az MSZP 1994-es és a Fidesz 2010-es győzelmét hozta fel állítása alátámasztására. Az általa vázolt analógia alapján tehát - és azzal a feltételezéssel élve, hogy a belpolitikai változások Magyar Péter által megtestesített reménye 2026-ban valósággá válik - a Tisza elsöprő erejű győzelme aligha múlna olyasmiken, hogy a parlament nemrég ismét átrajzolta a választókerületi határokat és elvett például két, az ellenzék által könnyen nyerhető budapesti választókerületet, amit Pest megyéhez csatolt. Ha Magyar jelöltjei országszerte diadalmaskodnak, akkor - a választási törvény alapjait a rendszerváltás idején kidolgozó Tölgyessy logikáját követve - jó eséllyel ezeket az agglomerációs körzeteket is elviszik, és fordítva: ha itt veszítenek, aligha pont e két körzet miatt úszik el a kormányváltás lehetősége.
Az, hogy az "ősfideszes" Pápán, Orosházán és a hétvégén Mosonmagyaróváron zajlott időközi önkormányzati választásokon a kormánypárt helyi jelöltjei csúfos kudarcot vallottak, azt jelzi, hogy az ellenzéknek Budapesten kívül is van lehetősége érvényesülni. Ugyanakkor nem minden politikai szereplőre érvényes ez a megállapítás.
Ahogy azt a napokban Orbán Viktor kormányfő a közrádióban - nem csekély cinizmussal - megállapította: az ellenzéki oldalon "láthatósági" küzdelem zajlik, ez áll az olyan provokatív akciók hátterében, mint a hídfoglalások vagy a parlamenti füstgyertyázás.
Ezek az akciók valóban hatékonyan hozzájárultak ahhoz, hogy a megmozdulások szervezésében aktívan részt vevő Momentum egy rövid időre a figyelem középpontjába kerüljön. A Google Trends adatai is azt jelzik, hogy az érdeklődés jelentősen megnövekedett.
A Budapestre fókuszáló megmozdulások által generált figyelem valószínűleg nem elegendő ahhoz, hogy biztos alapot nyújtson a kisebb pártoknak a parlamenti bejutásukhoz.