Bassár el-Aszad 97 milliárd forint értékű készpénzt utalt Moszkvába.

A közel két tonnányi készpénz Oroszországba irányult Szíriából abban az időszakban, amikor az Aszad-rezsim küzdött a devizahiánnyal, miközben az orosz katonai támogatásért cserébe hálát kellett adnia.
A Financial Times nyomozása szerint a 2018-as és 2019-es időszakban Bassár el-Aszad megbukott rezsimje körülbelül 250 millió dollár, vagyis mintegy 97 milliárd forint értékű készpénzt szállított repülőgépen Oroszországba. Az információk szerint a pénz Szíriából indult, és a moszkvai Vnukovo repülőtérre érkezett, ahonnan aztán bankokba továbbították.
A pénzszállítmány zöme 100 dolláros és 500 eurós bankjegyek formájában érkezett Oroszországba. A Financial Times jelentése szerint a bankjegyek összsúlya körülbelül 2 tonnát tett ki.
250 millió dollár persze aprópénz ahhoz képest, amekkora vagyont a bukott rezsim vezetői felhalmozhattak, de Szíria ezekben az időkben komoly devizahiányban szenvedett, úgyhogy nehéz lehetett honnan felhalmozni. A konkrét összegnél is fontosabb, hogy ez bizonyíték lehet a feltételezésre: az Aszad-rezsim az orosz kormánytól kapott katonai támogatást, és a nyugati szankciók kijátszásában is segítette Oroszország Szíriát.
Bassár el-Aszad december 8-án menekült el Szíriából Oroszországba, amikor világos lett, hogy a felkelők megdöntik a rendszerét. A Bloomberg orosz forrásokra hivatkozva arról írt, hogy a Kreml győzte meg az egykori diktátort arról, hogy menekülnie kell, és ők szervezték meg a kimenekítését is, Vlagyimir Putyin pedig személyesen adott neki menedékjogot.