80 évvel ezelőtt a náci Németország végleg letette a fegyvert, ezzel véget vetve egy sötét fejezetnek a történelemkönyvben. A világ számos országának lakói fellélegeztek, hiszen a háborús és elnyomó időszaknak végre pontot tettek. Az események nemcsak a h


Pontosan 80 esztendeje, 1945. május 8-án hivatalosan is letette a fegyvert a náci Németország hadserege, ezzel lezárva a második világháború európai szakaszát. Azonban a kontinenst még nem ölelte át a teljes béke, hiszen néhány nap elteltével is akadtak helyek, ahol a fegyverek zaja továbbra is hallatszott.

Bár Adolf Hitler 1945. április 30-án öngyilkosságot követett el, a háború ezzel még korántsem zárult le, Németország továbbra is harcolt. Halála előtt a Führer utódául Karl Dönitz admirálisát jelölte ki, aki ezután a birodalom vezetését vette át. Dönitz számára nyilvánvalóvá vált, hogy a harcok folytatása már nincs értelme, így békekötési tárgyalásokra törekedett, ám szeretett volna biztosítani, hogy a szovjet csapatok helyett minél több német katona a nyugati szövetségesek előtt adja meg magát. Dwight D. Eisenhower tábornok, a szövetséges erők európai főparancsnoka azonban világossá tette, hogy a kapitulációt csak akkor fogadja el, ha az minden fronton egyszerre történik.

Nem volt más választás, a német kormány meghatalmazását bíró Alfred Jodl vezette küldöttség amerikai, brit, francia és szovjet tisztek jelenlétében május 7-én hajnali 2:42-kor Reimsben aláírta a Németország feltétel nélküli megadásáról szóló dokumentumot. A megállapodás értelmében a német főparancsnokság május 8-án, közép-európai idő szerint 23 óra 01 perckor utasított minden fegyveres erőt, hogy teljesen fegyverezzék le magukat, és felszereléseiket adják át a szövetségeseknek.

Ezzel Európa nagy részén véget értek a harcok, ám voltak olyan egységek, amelyek a parancs ellenére is folytatták a harcot, például a keleti fronton. Sztálin többek között ezért is ragaszkodott ahhoz, hogy új szerződést írjanak alá, méghozzá Berlinben, a szovjet fegyveres erők legfelsőbb parancsnokának jelenlétében. Így hát május 9-én, éjfél után néhány perccel Németország ismét kapitulált.

Néhány helyen azonban a fegyverek még néhány napig hallatták zúgásukat: a német csapatok megmaradt részei Csehországban csak május 12-én, míg Jugoszláviában május 14-én tettek le a harcok folytatásáról.

A második világháború, amely az antifasiszta koalíció diadalával zárult, a történelem első olyan globális fegyveres konfliktusa volt, amely a Föld szinte minden részét érintette. Összesen 61 ország – a korabeli emberiség 80%-a – kapcsolódott be a harcokba. A konfliktus 40 nemzet területén zajlott, és az összes óceánt is érintette, miközben körülbelül 110 millió katona állt be a harcokba. A katonai veszteségeket körülbelül 27 millióra, míg a civil áldozatok számát 25 millióra becsülik.

Related posts