**Három alapvető dolog, amit minden lánynak érdemes megkapnia az édesanyjától - Szakértők véleménye** 1. **Önbecsülés és önbizalom**: Az anyák kulcsszerepet játszanak abban, hogy a lányok megtanulják értékelni önmagukat. Az anyai támogatás és bátorítás s

Sok nő használja és tartja szépnek, pedig rákkeltő - Százezrek érintettek
Minden gyermek egy igazi csoda a világban, olyan, mint egy különleges hópehely – mindegyikük egyedi, saját vágyakkal és szükségletekkel rendelkezik, függetlenül attól, hogy milyen korban vagy nemi hovatartozással bírnak. Ugyanakkor a nevelés során bizonyos általános tendenciák is megfigyelhetők, amelyekre érdemes figyelni. Például a lányok esetében az önbizalom fejlesztéséhez kulcsfontosságú tényező, hogy milyen a kapcsolatuk az édesanyjukkal, valamint hogy az anya hogyan viszonyul önmagához. Az alábbiakban bemutatunk néhány alapvető aspektust, amelyek a kutatások szerint elengedhetetlenek az anya és lánya közötti harmonikus viszony kialakításához.
Az önbizalom és a test elfogadása olyan kulcsszavak, amelyek a modern életben egyre nagyobb szerepet kapnak. Az önbizalom nem csupán a külső megjelenésünkről szól, hanem arról is, hogy mennyire vagyunk képesek értékelni saját egyediségünket és belső értékeinket. Amikor elfogadjuk a testünket, képesek vagyunk szabadon kifejezni magunkat, és ezáltal harmóniába kerülünk önmagunkkal. A test elfogadása gyakran nem könnyű feladat, hiszen a társadalmi elvárások és a média hatásai folyamatosan befolyásolják az önértékelésünket. Fontos, hogy megtanuljuk értékelni a testünket az egyediségében, hiszen mindenki más és más, és nincs "tökéletes" forma. Az önbizalom építése érzelmi és mentális munka, amely megköveteli, hogy tudatosan foglalkozzunk a saját érzéseinkkel és gondolatainkkal. A testünkhöz való pozitív viszony kialakítása nemcsak a külső megjelenésünkre van hatással, hanem a belső békére és boldogságra is. Ha elfogadjuk magunkat, képesek vagyunk megélni az életet teljes mértékben, anélkül hogy folyamatosan összehasonlítanánk magunkat másokkal. Az önbizalom és a test elfogadása tehát egy folyamat, amely során fokozatosan megtanuljuk szeretni és értékelni önmagunkat, és ezzel együtt egy boldogabb, teljesebb életet élhetünk.
A kutatások eredményei azt jelzik, hogy egy anya szégyenérzete és a testével való elégedetlensége szorosan összefonódik a lányaik saját testképével és bizalmával. Azok az anyák, akik gyakran kritikus szemmel vizsgálják magukat – például állandóan nézegetik a tükörben, vagy sóhajtozva állnak a mérlegre – ezt a negatív mintát adják át lányaiknak. A pszichológusok tehát arra bátorítják az anyákat, hogy törekedjenek a testük elfogadására, és keressék meg azokat a jellemzőiket, amelyeket értékelnek – legyen szó akár a szemük szépségéről, a hajukról vagy a körmükről. Ezzel példát mutathatnak lányaiknak arról, hogy egy felnőtt nő arca és teste is lehet vonzó, segítve őket abban, hogy egészségesebb önképet alakítsanak ki.
Érzelmi tehermegosztás
Egy 2016-os kutatásban a tizenéves lányok stressz-szintjeit galvanikus bőrreakció segítségével mérték. Hogy szimulálják a szorongást, illetve a szociális stresszt, egy 3 perces rögtönzött oktatóbeszédet kellett tartaniuk. Eközben a lányok anyja azt az utasítást kapta, hogy vagy fogják meg lányuk kezét, vagy üljenek némán mellé. A galvanikus bőrreakcióból származó adatok arra utaltak, hogy amikor az anyák megfogták lányuk kezét, a lányok nem éreztek akkora szorongást a beszéd közben, mint amikor csak némán melléültek. Ugyanakkor azoknál az anya-lányok pároknál, akik erős, szilárd érzelmi kapcsolatban álltak egymással, az érzelmi tehermegosztó hatás akkor is érezhető volt, ha nem volt jelen fizikai kontaktus. A kutatók tehát arra a következtetésre jutottak, hogy a szilárd anya-lánya kapcsolatba vetett bizalom ugyanolyan erős védelmet nyújthat az érzelmi fenyegetésekkel szemben, mint a tényleges támogató fizikai érintés.
Magas, de mégsem elérhetetlen elvárások.
Kutatók több mint 20 éven át nyomon követték lányok egy csoportját. Arra a megállapításra jutottak, hogy az anya abba vetett hite, hogy a lánya a képességeinek megfelelően teljesíti a tanulmányait, időben befejezi az iskolát, előre jelezte, hogy az egykori kislány 30 évesen saját bevallása szerint képes megfelelően irányítani az életét. Ez tehát egy viszonylag egyszerűnek tűnő stratégia, melyet az anyák beépíthetnek a gyereknevelésbe: higgy a lányodban, add a tudtára, és a követelmények ne legyenek túl alacsonyak!