A magyar lakosság hiteltartozása megközelítette a 11 ezer milliárd forintot.

A lakossági hitelek iránti kereslet az utóbbi időben jelentős növekedést mutat a bankoknál. Az idei év különösen figyelemre méltó a személyi kölcsönök piacán, ahol rekordmagas igények várhatóak. A lakáshitelek terén is hasonló tendencia figyelhető meg, így nagy valószínűséggel itt is új csúcsok születhetnek. Emellett a babaváró támogatás iránti érdeklődés is hirtelen fellendült, ami különösen fontos lehet azok számára, akik jövőre már nem tudják kihasználni ezt a kedvezményes, nulla százalékos hitelt. Ezt a megállapítást a Bank360.hu legfrissebb elemzése támasztja alá.
A bankok az utolsó negyedév elején jelentős lendületet adtak a korábban sem túl erős lakossági hitelezésnek. Az októberi statisztikák szerint, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai alapján, a háztartások nettó hitelfelvétele 122,2 milliárd forintot ért el. Ez azt jelenti, hogy a családok ennyivel vettek fel több kölcsönt, mint amennyit visszafizettek. Ennek következtében a háztartások hitelállománya egy új csúcsra, 10 944,2 milliárd forintra emelkedett.
A Bank360.hu elemzése alapján egyre valószínűbb, hogy az év végére a családok bankoknál nyilvántartott hitelállománya a 11 ezer milliárd forintos lélektani határt is átlépi.
Lényeges hangsúlyozni, hogy az említett összeg nem tartalmazza más típusú hiteleket, mint például a munkáltatók által nyújtott kölcsönöket vagy a pénzügyi intézményekből származó lízingeket.
A lakáshitelezés továbbra is lendületben van, hiszen október hónap során az új szerződések összértéke átlépte a 118 milliárd forintot. Ezen időszak alatt több mint 6200 ember vágott bele a hitelfelvételbe. Az idei év eddigi teljesítménye már meghaladja az 1120 milliárd forintot az új szerződött állományban, ami kedvező előrejelzést ad a jövő évre nézve. Valószínű, hogy 2024-ben rekordot állíthat fel a lakáshitelezés, különösen a szerződéses összegek szempontjából. Az eddigi csúcsot 2021 tartotta, amikor a folyósított hitelek összege 1300 milliárd forintot is túllépett, míg 2022 szintén eredményes volt, közel 1200 milliárd forintos szerződéses összeggel.
A lakáshitelek túlnyomó többsége, közel 80 százaléka, használt ingatlanok vásárlására irányul, míg az új lakásokra szánt hitelek aránya csupán körülbelül 10 százalék. A fennmaradó összegből építkezés vagy felújítás történik, illetve más célokra használják fel, amint azt a statisztikák is mutatják. Októberben a támogatott hitelek aránya 24 százalék volt, amelynek jelentős része a CSOK Plusz program keretében került kihelyezésre, de a falusi CSOK-hoz kapcsolódó hitelek is ebbe a kategóriába tartoznak. Mivel a felújításokra felvett hitelek volumene alig haladta meg a 4 milliárd forintot, feltételezhető, hogy az energetikai otthonfelújítási program júliusi bevezetése után az első hónapokban csak korlátozott számú igénylő tudott eljutni a szerződéskötésig.
Október hónapban a lakáshitelek kamata enyhe csökkenést mutatott: az átlagos kamatláb 6,7%-ra, míg az átlagos THM 7,13%-ra csökkent.
Bár a lakáshitelpiac jövője még bizonytalan, a személyi kölcsönök terén a bankárok már most is elégedetten hátradőlhetnek. Október hónapban a szerződéses összeg elérte a lenyűgöző 80,6 milliárd forintot, ami új történelmi csúcsot jelent. Korábban, júliusban is túlléptük a 80 milliárdos határt, de most a számok még kedvezőbbek. Az év első tíz hónapjában a szerződéses összeg már meghaladta a 680 milliárd forintot, és a hátralévő két hónap is valószínűleg erőteljesen alakul, hiszen a karácsony előtti időszakban jellemzően fokozódik a fogyasztási hitelek iránti kereslet. Emellett a szerződések száma is impozáns: az idén eddig közel 260 ezer szerződést kötöttek, októberben pedig több mint 27,8 ezer ember döntött a személyi kölcsön felvétele mellett.
Október hónapja a személyi kölcsönök kamatai szempontjából kedvező fordulatot hozott, hiszen a költségek csökkentek. Az átlagos hitelszerződések esetében 16,72 százalékos kamattal és 17,01 százalékos THM-mel találkozhatunk. Ugyanakkor nem minden hiteltípus produkált pozitív változást: bizonyos fogyasztási hitelek esetében a kamatok emelkedtek, míg a folyószámlahitelek és a kártyahitelek kamata is felfelé ívelt, elérve a 22 százalékot, sőt, a kártyahiteleknél ez a szint már meg is haladja a 22 százalékot.
A szeptemberi költekezés következtében október végére számos család pénzügyi helyzete romlott, és mínuszba kerültek. A folyószámlahitelek összértéke közel 4 milliárd forinttal emelkedett, elérve a 271 milliárd forintot, ami majdnem öt éve nem látott rekordot jelent.
Októberben sorban álltak a házasok a kedvezményes a babaváró hitelért. Ennek részben szezonális oka lehetett, sok fiatal pár a nyári hónapokban tartotta az esküvőjét, és ősszel igényelte a hitelt. Októberben több mint 2200-an vették fel a támogatott kölcsönt, ez volt 2024-ben a legerősebb hónap. A bankok összesen több mint 24 milliárd forintot folyósítottak ebből a hiteltípusból, ami azt jelenti, az igénylők többsége a maximális, 11 millió forintos összeget vette fel. A Bank360.hu szerint oka lehet az élénkülésnek az is, hogy jövőre szűkül a jogosultak köre, hiszen 2025-től már csak akkor lehet felvenni a kamatmentes kölcsönt, ha a házaspár nő tagja 30 év alatti. Ezért aztán már elkezdhettek megjelenni a bankoknál az "utolsó pillanatos" igénylők.