Az OTP profitja tavaly meghaladta az 1000 milliárd forintot, ami jelentős növekedést tükröz.

Tavaly az OTP Bank profitja ötödével emelkedett, átlépve az ezer milliárd forintos határt. A nyereség jelentős része külföldi forrásokból származott, és az év során megszerzett bankok is hozzájárultak a kiemelkedő eredményekhez.
Az OTP tavaly elképesztő, 1076,136 milliárd forintos profitot ért el, ami több mint ezer milliárd forintnak felel meg. Ez az eredmény 19 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az adatokat a cég a tőzsde hivatalos honlapján közzétett 2024 negyedik negyedéves jelentésében hozta nyilvánosságra.
A profit 70%-a külföldi forrásokból származott, és a bank minden földrajzi területe hozzájárult a tavalyi nyereséghez. Érdekes módon még az orosz leányvállalat is profitált, annak ellenére, hogy a körülmények szigorúbbá váltak.
A teljes évre vonatkozó profitnövekedés ellenére a tavalyi negyedik negyedévben elért 249,735 milliárd forintos nyereség 22 százalékkal csökkent az előző negyedévhez viszonyítva. Ugyanakkor ez az összeg 17 százalékkal meghaladja az előző év azonos időszakának eredményeit. A tájékoztató szerint ez az érték összhangban van a piaci várakozások átlagával.
A negyedik negyedévben tapasztalt visszaesés mögött a működési költségek és a kockázati költségek drámai növekedése áll. A kockázati költségek összességében 92 milliárd forintot terheltek az eredményre, ami majdnem a kétszerese a 2023 negyedik negyedéves adatnak. Év végére a kockázati költségek éves szinten 83 százalékkal emelkedtek, elérve a 158 milliárd forintot. Ezen belül a hitelekhez kapcsolódó értékvesztés 25 százalékkal, 90 milliárd forintra nőtt, ami tovább súlyosbította a helyzetet.
Az éves eredménydinamikát befolyásolta egyrészt a bázisidőszakban akvirált két bank - egy Üzbegisztánban egy pedig a Baltikumban - bekerülése, illetve a román bank (ami annyira nem jött be) eladásánál a korrekciós tételek között elszámolt közvetlen egyszeri eredményhatások: ezek 2023-ban 85,5 milliárd forintot tettek ki (adózás után), míg 2024-ben nem volt ilyen korrekciós tétel. Az akvirált bankok a megtermelt eredményük révén is kedvezően hatottak az eredmény dinamikájára.
A bevételek alakulása a következőképpen festett:
A negyedév végén a mérlegfőösszeg elérte a 43 419 milliárd forintot, ami 10 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest.
A menedzsment 2025-re enyhe javulást prognosztizál a működési környezetben, ami azt jelenti, hogy a nettó kamatmarzs a 2024-es 4,28 százalékos szint körüli értékeken alakulhat. Az árfolyamhatásoktól megtisztított organikus hitelállomány növekedési üteme várhatóan meghaladja a tavalyi 9 százalékos szintet. A költség/bevétel mutató is kedvezőbb lehet, túllépve a tavalyi 41,3 százalékot. A kockázati profil a 2024-es évhez hasonlóan alakulhat, azonban a tőkeáttétel várható csökkenése miatt az éves ROE (sajáttőke-arányos megtérülés) alacsonyabb lehet, mint a 2024-es 23,5 százalék.
Jelezték, hogy vizsgálják az értéknövelő akvizíciós lehetőségeket.
Az OTP Bank Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájába tartozó kiemelkedő kibocsátó. Részvényeinek árfolyama az elmúlt év során 16 560 és 25 100 forint között ingadozott, tükrözve a piaci dinamizmust.